Najnowszy sondaż przeprowadzony przez pracownię Ipsos B&A na zlecenie The Irish Times pokazał, że większość uczestników tego badania opowiedziała się za „bardziej zamkniętą” polityką imigracyjną Irlandii.
Uczestnicy badania powiedzieli, że chcieliby ograniczenia ilości osób przybywających na wyspę, więc przepisy powinny uszczegóławiać, kto i kiedy może liczyć na irlandzkie wsparcie oraz pomoc. Respondenci dodawali nawet ci, którzy chcą ograniczeń w przyjmowaniu uchodźców i azylantów do kraju, że wcześniej, migracja była dla Irlandii korzystna.
Z tych słów można też wysnuć wniosek, iż chodziło o migrację zarobkową, więc wszystkich tych, którzy przyjechali do Irlandii w poszukiwaniu pracy.
W ankiecie zapytano, czy jesteś za bardziej otwartą, czy zamkniętą polityką migracyjną Irlandii? Wówczas 59% osób odpowiedziało, że jest za ograniczeniem możliwości ubiegania się o ochronę międzynarodową, a 16%, iż kraj powinien otworzyć się jeszcze bardziej. 6% stwierdziło, że nie ma zdania w tej sprawie.
Podawano też przyczyny, z jakich respondenci chcieliby ograniczenia migracji na wyspę i chodziło o wpływ ilości migrantów na usługi lokalne, w tym opiekę zdrowotną oraz edukację, ale i mówiono dużo o braku mieszkań. Część osób dodała, że migranci ubiegający się o ochronę międzynarodową w Irlandii, mogą być niezbyt dokładnie sprawdzeni przez urzędników imigracyjnych, więc stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.
Osoby biorące udział w badaniu zapytano też, czy migracja ich zdaniem była dobra, czy zła dla kraju? 48% odpowiedziało, że wcześniejsza była dobra, 35%, iż zła, a 6% nie miało zdania w tej sprawie. Jedna na dziesięć osób dodała, że nie ma to żadnego znaczenia.
W kontekście zbliżających się wyborów do władz lokalnych, a następnie do Parlamentu Europejskiego, zapytano, jaki kandydat będzie dla respondentów odpowiedni? 30% uznało, iż taki, który wyrazi obawy dotyczące migracji, stanie się ich faworytem, natomiast 20% powiedziało, że taka osoba raczej nie przyciągnie w ten sposób ich zainteresowania. 8% nie miało zdania, a dwie na pięć osób uznało, że nie będzie to miało dla nich żadnego znaczenia.
69% respondentów powiedziało, że przekazanie jakiegoś budynku w pobliżu ich miejsca zamieszkania azylantom, budzić będzie ich pewne obawy, a 28% nie miało z tym problemu. Spośród przeciwników umieszczania w ich pobliżu azylantów 45% podjęłoby się akcji protestacyjnej, a 38% mogłoby stan rzeczy zaakceptować.
Sondaż przeprowadzony został na reprezentatywnej grupie 1200 dorosłych mieszkańców Irlandii, a odbywał się w okresie od 2 do 6 lutego. Margines błędu statystycznego w tym badaniu wynosi 2,8%.
Bogdan Feręc
Źr. The Irish Times
Photo by Ricardo Gomez Angel on Unsplash