Intel chce rozwinąć działalność w Irlandii?

Obecnie władze Intela rozpoczęły jakoby rozmowy, aby pozyskać wielomilionowe fundusze na rozwój swojej siedziby produkcyjnej w Irlandii.

Mówi się, że po uzyskaniu kwoty 10,1 mld €, można będzie znacząco rozwinąć produkcję komponentów elektronicznych w fabryce w Kildare, a to oznacza większe uniezależnienie się od chińskiej produkcji elektronicznej i nowe miejsca pracy. Intel nie chce zdradzić obecnie żadnych szczegółów prowadzonych rozmów, więc nie potwierdza ani nie zaprzecza doniesieniom prasowym, iż prowadzi rozmowy i negocjacje z akcjonariuszami oraz rządami w tej sprawie.

Wiedzy na ten temat nie mają również lokalni posłowie żadnego z ugrupowań zasiadający w Dáil, więc tajemnica wydaje się obecnie wysokiego poziomu, a dodają, jak ujawnił Irish Independent, że nie mają również wiedzy o „ekspansji” Intela w Kildare.

Również IDA, czyli instytucja nadzorująca inwestycje zagraniczne w Irlandii i działająca na rzecz pozyskania inwestorów z zagranicy, nie była w stanie udzielić informacji na ten temat, co może zastanawiać.

Wiadomo natomiast, że we wrześniu Intel zakończył 17-miliardową inwestycję w Kildare i utworzył nowy zakład produkcyjny Fab 34, co zwiększyło ilość pracowników do 6500 osób.

W wywiadzie z ubiegłego roku dyrektor generalny Intela Pat Gelsinger powiedział natomiast, że Intel będzie na wyspie obecny „przez dziesięciolecia”, a nawet planuje dalszy rozwój. Zapowiedziano również, że rozbudowa fabryki Intela w Irlandii toczyć się będzie nadal, a jest odpowiedzią na podobne działania konkurencji.

Co istotne, Intel może również wpisać się w zapowiedzi Unii Europejskiej, która chce uniezależnić się od dostaw komponentów elektronicznych z Państwa Środka, więc nie można wykluczyć, jak spekuluje The Wall Street Journal, że prowadzi rozmowy z Brukselą.

Intel w Kildare produkuje głównie chipy do urządzeń elektronicznych, komputery PC oraz serwery, a z ostatnich doniesień wiadomo, że na całym świecie chce zwiększyć produkcję tych pierwszych. W grudniu zapowiedziano, iż Intel przeznaczył 25 mld dolarów na rozwój fabryki w Izraelu, z czego tamtejszy rząd zainwestował ponad 3 miliardy dolarów. W czerwcu 2023 roku Intel podpisał umowę z Niemcami, a w tym kraju zainwestował 30 mld euro.

Obecnie można więc z dużą dozą pewności przypuszczać, że tak samo stanie się w Irlandii, więc zwiększanie mocy produkcyjnych firmy Intel będzie na drodze rozwoju.

Bogdan Feręc

Źr. The Wall Street Journal/Independent

Photo by Christian Wiediger on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Modernizacja energet
Na wyspie działalno