Pojawił się kolejny apel koalicji Taxis for Ireland, która wzywa rząd do zajęcia się problemem stale spadającej ilości taksówek w Irlandii, a raport w tej sprawie koalicja przedstawi na dzisiejszym posiedzeniu Komitetu Doradczego ds. Małych Pojazdów Użytkowych (SPSV) przy Krajowym Zarządzie Transportu.
Koalicja przedstawić ma swoją opinię, w której mowa będzie, iż w latach kolejnych ilość taksówek w kraju stale będzie się obniżać, co ma miejsce już od dziesięciu lat. Co jednak ważne koalicja Taxis for Ireland podkreśli, że populacja Irlandii wzrosła od 2014 roku o 10%, ale ilość taksówek obniżyła się w tym samym czasie o 15%, co znacznie zmniejszyło ich dostępność.
Oznacza to, iż w ostatnim dziesięcioleciu na 1000 mieszkańców dostępność taksówek zmniejszyła się z 4,5 do 3,7 procent.
Taxis for Ireland będzie się więc domagać od ministra transportu Eamona Ryana, aby wprowadził nową strategię dla rozwoju tego sektora, która połączona zostanie z nową polityką transportową kraju.
*
Mówiąc całkiem otwarcie, koalicja Taxis for Ireland przedstawić ma na dzisiejszym spotkaniu bardziej niż ogólnikowe propozycje rozwiązania problematyki taksówkowej, co w mojej ocenie mija się z celem, więc nawet koalicja nie ma pomysłu na zmianę trendu spadkowego ilości taksówek.
Mówi się dużo o poprawie usług i dostępności, jednak nie wspomina się, w jaki sposób to uzyskać.
Kolejna kwestia to sektor, który w 100% jest prywatnym, więc to rynek powinien regulować ilość taksówek w irlandzkich miastach. Skoro ich ilość stale spada, a odchodzący kierowcy mówią o niskiej opłacalności prowadzenia tego typu działalności gospodarczej, problemem wcale nie musi być spadająca ilość taksówek, a zbyt wysoki koszt usług. To z kolei prowadzi do zmniejszonego zainteresowania klientów, a w konsekwencji niższych dochodów taksówkarzy i ich odchodzenie z zawodu.
Nawet nie wspomnę tu szerzej już o czystości niektórych samochodów Taxi, bo wciąż spotyka się takie, do których strach wsiąść bez obawy przed zakażeniem lub przylepieniem się do siedzenia.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Fot. CC BY-SA 2.0 Irish Typepad