Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Ilość śmieci w przestrzeni publicznej wciąż jest ogromna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kiedy uruchamiano program kaucji za puszki i butelki przedstawiano go trochę, jako panaceum na zaśmiecenie miast i terenów publicznych, jednak, jak się okazuje, nic takiego się nie stało i wszechobecność śmieci, nadal jest na wysokim poziomie.

Jak przyznaje się w badaniu, znacząco zmniejszyła się ilość plastikowych butelek i puszek wykonanych z aluminium, jakie porozrzucane są w miastach, na plażach, w parkach i lasach, ale głównie tych, które nie są objęte programem kaucji. Ogólny poziom zaśmiecenia irlandzkich miast, jest na prawie takim samym poziomie, jak miało to miejsce rok temu, więc o ile nie ma plastikowych butelek, tak tylko ich.

Business Against Litter (IBAL) podaje, że ilość odpadów za kaucją zmniejszyła się obecnie o prawie 50%, a najczystszym miastem w kraju stało się w roku ubiegłym Naas. Najbrudniej było natomiast w północnej części Dublina.

Conor Horgan z IBAL powiedział:

– Zdecydowanie widzimy, że z naszych ulic znikają puszki i butelki, co jest bardzo dobrą wiadomością – nie dość, że wyglądają nieestetycznie, to jeszcze przyczyniają się do bardzo realnego problemu zanieczyszczenia plastikiem. Ludzie nadal wyrzucają szeroką gamę śmieci, wykazując się rażącą ignorancją otoczenia. Najczęstszym rodzajem śmieci były opakowania po słodyczach i fast foodach, przed plastikowymi torbami i kubkami po kawie, które znajdowały się w ponad 20% lokalizacji. System DRS był jednym z wielu środków strukturalnych wprowadzonych przez poprzedni rząd w ramach programu ochrony środowiska, co przyniosło również korzyści w zakresie ograniczania ilości śmieci. Innymi działaniami były zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów i opłata za kubki do kawy. Potrzeba takich środków jest oczywista, biorąc pod uwagę uporczywie niski poziom rozpowszechnienia kubków do kawy wielokrotnego napełniania i rozprzestrzenianie się wysoce szkodliwych odpadów z e-papierosów, których nie można poddać recyklingowi. Jeśli chcemy zobaczyć trwałą poprawę w całym kraju, ważne jest, aby nowy rząd utrzymał dynamikę w zakresie ustawodawstwa antyśmieciowego.

W badaniu ogólnym uznano, że za czyste można uważać 60% miast w całej Irlandii, ale do stanu idealnego jest jeszcze daleko.

*

Z wypowiedzi przedstawiciela IBAL można wysnuć wniosek, że albo będziemy mieli więcej opakowań objętych programem kaucji, albo w końcu dotrze do rządzących, aby ustawić znacznie więcej pojemników na różnego typu odpady, by można je było usuwać z domów bez najmniejszych trudności.

Bogdan Feręc

Źr. Business Plus

Photo by John Cameron on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version