Dużo, a nawet bardzo dużo, ponieważ tylko prognozy o poddawaniu odpadów domowych mówią o wzroście, jaki nastąpi w te święta wielkanocne.
Niestety nie da się tego uniknąć, ponieważ handel detaliczny w Irlandii, wciąż w niewielkim stopniu daje możliwość kupowania towarów bez opakowań, więc w ten sposób zmusza nas do produkcji śmieci, które za opłatą musimy następnie poddać recyklingowi. Tak dzieje się w przypadku większości opakowań, a firma Repak jest zdania, że przez te święta oddamy do ponownego przetworzenia 62 000 ton śmieci.
To o 1,8% więcej, niż było w roku ubiegłym, a wówczas do zakładów zajmujących się recyklingiem trafiło 60 900 ton odpadów nadających się do powtórnego przerobienia.
Repak zachęca jednak mieszkańców kraju, aby poddawali wszystkie nadające się do tego opakowania, w tym segregowali odpady domowe.
Z badań przeprowadzonych w Irlandii wynika, że 80% konsumentów spożywać będzie w tę Wielkanoc czekoladowe jajko z czekolady mlecznej, a tylko 4% z czekolady wegańskiej lub roślinnej.
Tu taka mała glossa, bo wydawało mi się, że kakaowiec jest rośliną, jak i jego nasiona, z których otrzymujemy kakao do produkcji czekolad, ale mogę się mylić, bo to wiedza z komunistycznej szkoły podstawowej. Oczywiście chodzi o mleko zawarte w czekoladzie, które odbierane jest biednym cielaczkom, a te później ssą puste wymiona matek, jak głoszą obrońcy zwierząt hodowlanych. Na marginesie mogę dodać, że stają oni na drodze ekologów, bo bydło produkuje metan, więc zanieczyszcza atmosferę, czyli należy zmniejszać jego pogłowie.
Więcej mleka dla cielaczków, to jednak więcej metanu. 😉
Organizacja non-proft Repak przeprowadziła badanie na 1000. respondentów w całej Irlandii, a pytała o wydatki na święta wielkanocne i o nawyki recyklingowe.
88% badanych uznało, iż wie, jak segregować odpady i je utylizować, szczególnie jeżeli chodzi o pozbywanie się opakowań po jajkach wielkanocnych. Jednak tylko 59% z tej grupy odpowiedziało, że planuje całe opakowanie poddać recyklingowi, co wynikało z wiedzy, jak to robić w tym przypadku.
25% poddałaby recyklingowi pudełko i plastikowe wypełnienie, a 1/10 stwierdziła, że tylko opakowanie z kartonu. 2% nie planuje poddawać recyklingowi niczego.
W Irlandii od wieków panuje tradycja wręczania w Wielkanoc pisanki, ale obecnie są to czekoladowe lub plastikowe jajka, zamiast tych naturalnych, których recyklingowi poddawać nie trzeba. W tym roku 37% zamierza kupić od 3 do 5 czekoladowych jajek, a 25% osiem lub więcej. 28% kupi przynajmniej jedno jajko z czekolady.
27% wyda na zakup jajek wielkanocnych więcej, niż było to rok temu, a 57% wyda tyle samo. 16% deklaruje, iż wyda na zakup czekoladowych substytutów pisanek mniej pieniędzy, niż było to rok wcześniej.
W ujęciu ogólnym 22% osób wyda na czekoladowe jajka wielkanocne od 16 do 25 euro, natomiast 21% od 26 do 40 euro. 33% wyda na nie 41 € i więcej.
Repak na końcu tego badania publikuje też swój apel, aby w te święta Wielkiej Nocy poddać wszystkie opakowania recyklingowi, nie wyłączając z tego kartonu, papieru, opakowań z folii aluminiowej, plastiku itd.
Bogdan Feręc
Źr. Repak