W Irlandii można wystąpić do Departamentu Ochrony Socjalnej z wnioskiem, który będzie podstawą do wydania certyfikatu uznania płci, co jest zgodne z ustawą z 2015 roku.
Zgodnie z tym aktem prawnym każda pełnoletnia osoba, a urodzona lub zarejestrowana prawnie w Irlandii, może ubiegać się o wydanie jej Certyfikatu Tożsamości Płciowej. Tym samym po wydaniu dokumentu państwo może uznać, iż wnioskodawca, identyfikuje się z wybraną przez siebie płcią. Wówczas w oficjalnych dokumentach określa się ich jako pani lub pan.
Zmiany wprowadzone zostały do ustawy o osobach transseksualnych, dotyczą też osób 16- i 17-letnich, bo i one mogą starać się o wydanie pozwolenia prawną zmianę płci, o ile zezwoli na to odpowiedni wydział sądu.
Departament Spraw Socjalnych w 2021 roku otrzymał 195 takich wniosków, a rok później było ich już 319, by w 2023 roku ilość osób niezdecydowanych płciowo wzrosła do 354. W tym samym roku pozytywnie rozpatrzono 341, a 4 wnioski pochodziły od osób w wieku 16 i 17 lat. W 2023 roku odrzucono 5 wniosków, co też jest największą ilością od chwili wejścia w życie ustawy, a wnioskodawcy nie spełnili wówczas kryteriów kwalifikacji, choć w ramach warunków zamieszkania.
W 2017 roku Departament Ochrony Socjalnej odrzucił tylko jeden taki wniosek.
Prośba o zmianę statusu płci może zostać odrzucona, o ile nie jest się rezydentem Irlandii lub urodzenie lub adopcja, nie zostały w kraju oficjalnie zarejestrowane. Można również odrzucić wniosek na podstawie przeprowadzonego przeglądu, jaki prowadzi się w ramach oceny, więc nie można ustalić, czy osoba wnioskująca, jest pewna, iż jej płeć psychiczna nie jest zgodna z biologiczną. Wniosek może być odrzucony również, w przypadku, kiedy osoba nie chce lub nie może określić, czy należeć chce do płci żeńskiej lub męskiej, a innych możliwości ustawa nie przewiduje.
Ustawa przewiduje jednocześnie, że o ile osobie z certyfikatem płci ta domniemana się znudzi, może powrócić do pierwotnej, więc certyfikat jest wtedy unieważniany. Jeden taki przypadek miał miejsce w 2023 roku.
Po wydaniu certyfikatu płci rzekomej można starać się również o wydanie nowego aktu urodzenia, a w 2023 roku wydano ich 186.
*
Tu warto zwrócić uwagę na samą irlandzką ustawę, czyli państwa unijnego, a nie przewiduje ono możliwości zmiany płci na inną niż męską lub żeńską. To z kolei oznacza, że unijna nowomowa o Bóg wie ilu płciach, na Zielonej Wyspie nie ma zastosowania, co stwierdza dokument z 2015 roku. Można też ubiegać się o wydanie certyfikatu, że jest się urodzoną, deklarowaną i przekonaną kobietą lub mężczyzną, bo ustawa tego nie zabrania. Do tej pory nie było jednak takich przypadków, gdyż zdeklarowane płci, nie mają problemu ze swoją identyfikacją i nie potrzebują na piśmie, iż są, kim są.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Photo by Katie Rainbow 🏳️🌈 on Unsplash