Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Higiena jamy ustnej: pacjenci wiedzą jak, ale nie stosują

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Większość pacjentów rozumie korzyści wynikające ze stosowania nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej. Jak się jednak okazuje, zaledwie kilkanaście procent z nich codziennie praktykuje te zabiegi. Taki wniosek płynie z badania, które zostało opublikowane na początku czerwca w czasopiśmie „American Dental Hygienists’ Association”.

Mimo licznych dowodów potwierdzających skuteczność regularnego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną oraz używania płukanek do ust, codzienna pielęgnacja jamy ustnej, która obejmuje obie te praktyki, nie jest powszechna.

„Choć to działa, ale nie będę tego stosować”

Jak napisali autorzy badania pt. Habits, Practices and Beliefs Regarding Floss and Mouthrinse among Habitual and Non-Habitual Users, zespoły dentystyczne powinny jeszcze bardziej zachęcać pacjentów do wypracowania lepszych nawyków w zakresie czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Autorzy badania z zespołu kierowanego przez dr Mary Lynn Bosmę, higienistkę i dyrektor w firmie Johnson & Johnson, napisali: – Choć respondenci badania wyrażali silne przekonanie, że szczotkowanie, nitkowanie i płukanie jamy ustnej daje wiele korzyści i że połączenie wszystkich trzech metod byłoby optymalne, nadal mieli wiele barier przed regularnym używaniem nici dentystycznej i płukanki. W związku z tym te dwie praktyki były najczęściej pomijane w ich codziennej pielęgnacji higieny jamy ustnej.

Wyniki badania ankietowego

Aby dowiedzieć się, jak praktyki takie jak nitkowanie i płukanie wpływają na postrzegane korzyści dla zdrowia jamy ustnej, 213 pacjentów (165 kobiet i 48 mężczyzn; średnia wieku: 42 lata) wypełniło kwestionariusz dotyczący ich nawyków w tym zakresie. Aż 91% uczestników zgodziło się, że codzienne nitkowanie i płukanie jamy ustnej chronią zęby przed kamieniem nazębnym i próchnicą oraz pomagają w zachowaniu zdrowych dziąseł.

Dodatkowo 78% ankietowanych wierzy, że nitkowanie jest równie ważne i pożyteczne jak szczotkowanie zębów, natomiast niespełna 47% respondentów uważa, że stosowanie płukanki jest tak pożyteczne jak szczotkowanie. Mimo pozytywnych opinii o tych dwóch praktykach, tylko 16% respondentów codzienne stosuje nici dentystycznej, a 17% zgłosiło używanie płukanki do jamy ustnej co najmniej raz dziennie.

Może mieć to związek z przekonaniem respondentów, że ryzyko pojawienia się u nich problemów ze zdrowiem jamy ustnej nie jest wysokie. Przykładowo ponad 58% ankietowanych uważa, że ryzyko próchnicy jest u nich niskie, jeszcze mniejsze jest ryzyko utraty zębów (66%), podobnie – zapalenie dziąseł (57%). 

Przeprowadzone badanie miało także swoje ograniczenia, m.in. takie, że informacje były samodzielnie zgłaszane przez pacjentów, dlatego nie opierały się na rzeczywistej obserwacji nawyków nitkowania i płukania jamy ustnej. Autorzy artykułu napisali, że lepsze zrozumienie tego problemu przez pacjentów oraz barier utrudniających wypracowanie odpowiednich nawyków może prowadzić do skuteczniejszego dbania o zdrowie jamy ustnej.

– Biorąc pod uwagę, że główne przeszkody w używaniu nici dentystycznej i płukanki do jamy ustnej nie wynikały z niewiedzy na temat korzyści ich stosowania, ale raczej z zapominania o nich, w przyszłych badaniach szczególnie przydatne może być włączenie teorii zmiany zachowania wobec kształtowania nawyków – podsumowali Bosma i wsp.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>.

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version