Kiedy kilka miesięcy temu właściciel marki Guinness poinformował, że w pobliżu Newbridge w hrabstwie Kildare chciałby uruchomić nowy browar, informacja ucieszyła wiele osób, w tym potencjalnych pracowników.
Obecnie nie jest już takie pewne, czy nowy browar warzący piwa i działający 24 godziny na dobę 365 dni w roku w ogóle powstanie, ponieważ do Urzędu Planowania An Bord Pleanála wpłynęło wiele wniosków sprzeciwiających się inwestycji o wartości 200 mln €. To z kolei opóźnia proces wydania pozwolenia na uruchomienie procesu inwestycyjnego, a An Bord Pleanála musi przyjrzeć się każdemu ze sprzeciwów i poddać go głębokiej analizie.
Tylko w tym miesiącu do irlandzkiego Urzędu Planowania Przestrzennego wpłynęły dwa wnioski o nieudzielenie zgody na rozpoczęcie budowy nowej fabryki, o jaki wystąpiła firma Diageo, a chciała w Newbridge rozpocząć produkcję wielu gatunków piw. O ile wnioski nadal będą napływać, znacznie opóźni to cały proces wydawania decyzji, a już teraz mówi się, że opóźnienie sięgnie ok. 12 miesięcy.
Nowy browar należący do Diageo docelowo dałby ponad 1000 miejsc pracy w regionie hrabstwa Kildare, a i dodatkowe po pełnym uruchomieniu produkcji dla firm współpracujących. Budowa potrwać ma 20 miesięcy, natomiast browar stałby się jednym z największych pracodawców w regionie.
W planach browaru jest warzenie w Kildare piw lager, w tym Rockshore, Harp, Hop House 13, Smithwick’s, Kilkenny i Carlsberg, które należą do jednych z najpopularniejszych w Irlandii.
Jak informuje przedstawiciel Diageo, nowy browar ma strategiczne znacznie dla rozwoju całej firmy, a to za sprawą możliwości produkcyjnych browaru w Dublinie, czyli St. James’s Gate, który działa już teraz z maksymalną wydajnością. Diageo jest przekonane, że uruchomienie nowego zakładu produkcyjnego przyczyni się do znacznego zwiększenia produkcji wszystkich marek piw, w tym sztandarowego produktu, więc Guinnessa, co będzie miało znaczenie zarówno dla Irlandii, jak i mieszkańców kraju.
W niektórych wnioskach sprzeciwiających się budowie browaru Diageo w Newbridge czytamy, że powinno się zmienić lokalizację i nowy obiekt powinien być wybudowany np. w Athy. Diageo nie jest przekonane do tej lokalizacji, gdyż wybrana przez firmę, łączy w sobie wiele czynników, nie wyłączając z tego tych związanych ze zrównoważonym rozwojem, ale też pod względem komunikacyjnym. Diageo nie zgadza się też z opiniami, że nowy browar będzie szkodliwy dla środowiska, bo zastosowana będzie w nim najnowocześniejsza technologia, która ma nikły negatywny wpływ na środowisko.
W Irlandii, a zgodnie z prawem, każdy może wnieść sprzeciw do An Bord Pleanála na dowolną inwestycję w kraju, a urzędnicy zobowiązani są do rozpatrzenia wniosku. To z kolei opóźnia cały proces opiniowania, a niekiedy wstrzymuje całą inwestycję, której przeciwnikiem może być zaledwie jedna osoba.
Bogdan Feręc
Źr: Independent
Photo by Jessica Johnston on Unsplash