„Globalny stan zagrożenia”
Światowa Organizacja Zdrowia, co jakiś czas uznaje, iż świat staje w obliczu poważnych zagrożeń, a i pojawiające się komunikaty sugerują, że do ogólnoświatowego pomoru jest bardzo blisko.
Tak działo się z różnymi odmianami grypy, więc świńską, ptasią, pomorem bydła, pryszczycą, BSE i paroma innymi, aby przejść na wyższy poziom ostrzeżeń, co prezentowane było w chwili pandemii Covid-19.
Aktualnie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), zaczyna swoją najnowszą kampanię, nazwijmy ją informacyjną i donosi, że małpia ospa, doprowadziła do „globalnego stanu zagrożenia zdrowia”.
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział:
– Zdecydowałem, że globalna epidemia małpiej ospy stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.
Do tej pory choroba pojawiła się już w ponad 70 krajach, z ponad 14 000 zgłoszonych przypadków, a widać też ekspansję o zasięgu międzynarodowym, jak czytamy w komunikacie WHO. Organizacja Zdrowia podkreśla, że ma narzędzia, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii i by ta nie przerodziła się w pandemię, jednak łączy się to z utrzymywaniem ognisk zakażeń w pełnej izolacji.
Istotne jest również, iż zespół WHO ds. małpiej ospy, nie wypracował wspólnego stanowiska w tej sprawie, więc to Tedros Adhanom Ghebreyesus podjął decyzję, iż wprowadzony zostanie najwyższy poziom alertu zdrowotnego.
WHO przyznaje, że nadal niewiele wie na temat przenoszenia się wirusa małpiej ospy, a ryzyko jej rozwinięcia w Europie uznano za średnie, natomiast najwyższe w krajach afrykańskich.
HSPC w Irlandii odnotowała do tej pory 69 przypadków małpiej ospy, a HSE monitoruje wszystkie przypadki zakażeń i kontakty osób zakażonych. Kraj przygotowuje się obecnie na wzrost zakażeń małpią ospą, ale nie uznano za konieczne, aby wprowadzić wysoki stopień alarmowy w tym zakresie, a jedynie uczulono lekarzy, aby bacznie przyglądali się pacjentom z objawami, jakie daje małpia ospa. Do tych należą:
- swędząca wysypka
- gorączka
- ból głowy
- bóle mięśni
- ból pleców
- obrzęk węzłów chłonnych
- dreszcze
- chroniczne zmęczenie / wyczerpanie
Bogdan Feręc
Źr: The Liberal