Ginie populacja łososia irlandzkiego

W ostatnich pięćdziesięciu latach prawie całkowicie wyginął gatunek łososia irlandzkiego, a jego populacja obniżyła się o 90%.

Łosoś od wieków związany był z Irlandią, czczony w mitach i legendach, a obecnie gatunek jest prawie na wyginięciu. Już w połowie lat 70. ubiegłego stulecia naukowcy ostrzegali, że populacja łososia irlandzkiego zaczyna spadać, a od 1975 r. do 2022 roku zmniejszyła się z 1,7 miliona sztuk do 171 000.

Dyrektor naczelny Inland Fisheries Ireland dr Cathal Gallagher powiedział:

W Irlandii mamy ponad 140 rzek z łososiami. Każda populacja łososia w tych rzekach jest izolowana genetycznie, poszczególne populacje w rzekach same wznoszą się i opadają. Przez wiele lat około 60 rzek było zamkniętych, w związku z czym nie dochodziło do połowu łososia, a w 39 rzekach łowiono wyłącznie metodą złów i wypuść. Niektóre rzeki są w rozsądnym stanie, dlatego w zeszłym roku w 42 rzekach wystąpiły pewne nadwyżki, które mogliby wykorzystać wędkarze lub rybacy komercyjni. Jest to zatem obraz sytuacji w całym kraju, w zależności od tego, w której zlewni się znajdujesz.

W Irlandii tarło tutejszych łososi trwa od listopada do marca, a narybek w dużej części przeżywa i migruje do bogatych w pożywienie wód Oceanu Atlantyckiego. Problemem nie jest więc stan tarlisk, a sam ocean, bo z tego corocznie wraca coraz mniej ryb.

Dr Cathal Gallagher dodaje:

– Jeśli spojrzymy wstecz na lata 80. i 70. XX w., na każde 100 młodych osobników, które wyruszyły w ramach migracji do Morza Norweskiego lub wybrzeży Grenlandii w celu żerowania, wracało 20 dorosłych. W ostatnich latach liczba ta spadła obecnie do zaledwie pięciu osobników powracających jako dorosłe. Czyli coś dzieje się w oceanie i panuje zgoda co do tego, że ma to związek ze zmianami klimatycznymi. To może być tak proste, jak zmiana temperatury; może to być wpływ klimatu na drapieżniki żerujące na łososiu lub na sam pokarm, na którym łosoś żeruje w oceanach. Istnieją dowody na to, że spadła wartość kaloryczna ich źródeł pożywienia.

Inne kwestie, jakie podjął naukowiec, obejmują infrastrukturę ludzką, która może być pomocna dla ludzi, ale w przypadku łososia może to być kwestia życia lub śmierci.

Dr Cathal Gallagher powiedział następnie:

– Kwestia barier zostanie rozwiązana w ramach programu ich łagodzenia. Radzę zidentyfikować potencjalnie 73 000 barier na poziomie krajowym, z których wiele miałoby wpływ na migrację łososia.

Bogdan Feręc

Źr. NewsTalk

Photo by CDC on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: