Gingivitis u dzieci związany z biernym paleniem

Badanie, którego wyniki opublikowano w dniu 21 października w czasopiśmie naukowym „Evidence-Based Dentistry”, sugeruje, że zły stan zdrowia przyzębia u dzieci może mieć związek z ich ekspozycją na bierne palenie. W Wielkiej Brytanii choroby periodontologiczne dotykają małoletnich w każdym wieku, niezależnie od płci czy pochodzenia etnicznego.

W przeprowadzonym badaniu ankietowym wykazano, że 46% ośmiolatków, 60% dwunastolatków oraz 52% piętnastolatków „doświadcza” zapalenia dziąseł. Badanie wykazało, że około 40% dzieci w wieku 15 lat zmaga się z gingivitis. Przekrojowy przegląd ośmiu badań z udziałem łącznie 3371 uczestników sugeruje też, że dzieci z regionów Wielkiej Brytanii o większym odsetku osób palących miały wyższe wskaźniki zapalenia dziąseł (ang. Gingival Index; GI).

Wyniki metaanalizy sugerują, że u dzieci, które były biernymi palaczami (ang. second-hand smoke; SHS) występował wyższy wskaźnik zapalenia dziąseł niż u tych, które nie były narażone na kontakt z dymem papierosowym. Jednak w badaniu nie udało się wykazać różnicy w głębokości kieszonek dziąsłowych pomiędzy młodymi pacjentami z obu grup.

– Zważywszy na ograniczenia przeprowadzonego przeglądu systematycznego, wykazano, że jest niewiele dowodów na to, że narażone na bierne palenie dzieci w wieku do 15 lat mają wyższe wskaźniki zapalenia dziąseł (GI) w porównaniu z ich rówieśnikami, chociaż w sondowaniu głębokości kieszonek nie wykryto żadnych różnic – napisał autor badania dr Manas Dave z Wydziału Biologii, Medycyny i Zdrowia Uniwersytetu w Manchesterze.

– Potrzebne są dalsze badania, aby określić wpływ biernego palenia na stan zdrowia jamy ustnej dzieci. Mimo to lekarze stomatolodzy powinni nadal propagować zaprzestanie palenia przez rodziców i opiekunów, ponieważ istnieją dowody sugerujące, że SHS może powodować poważne problemy zdrowotne u dzieci – dodał autor artykułu pt. „Reflektor Evidence-Based Dentistry: związek między biernym paleniem a chorobami przyzębia” (EBD spotlight: The association between second-hand smoke and periodontal disease).

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med.

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Minister zdrowia odm
Felieton sobotni Jan