Gdzie w UE jest najwięcej płatnych dni urlopu?

Jak wynika z unijnych regulacji, każdy kraj członkowski musi oferować swoim pracownikom przynajmniej 20 dni płatnego urlopu w roku, a co ciekawe, najmniej jest ich obecnie 26.

Średnia unijna wynosi natomiast 25 dni – nie wliczając do tego świąt państwowych. Ze świętami państwowymi średnia ilość płatnych dni wolnych od pracy w Unii Europejskiej i EOG wynosi 32,9 dnia.

W zależności od kraju ilość płatnych dni wolnych od pracy waha się od 26 do 38, jednak w tym przypadku włącza się do tego ustawowe dni wolne od pracy, jak np. święta państwowe. Europejskie Służby Zatrudnienia EURES są zdania, że większość unijnych pracowników wykorzystuje swoje uprawnienia do dni wolnych od pracy, a i uważa to za dobre postępowanie, które pomaga zwiększyć produktywność osób zatrudnionych.

Najwięcej płatnych dni wolnych od pracy w Unii Europejskiej i na Europejskim Obszarze Gospodarczym, a w połączeniu urlopu ze świętami państwowymi jest na Malcie i w Austrii, gdzie osoby pracujące na etatach mogą odpoczywać przez 38 dni, a następnie w Hiszpanii i Francji, bo tam, dni tych jest 36.

Na Słowacji, Litwie, Łotwie, w Portugalii, Szwecji i Luksemburgu jest po 35 dni wolnych od obowiązków służbowych, natomiast na Cyprze i w Danii 34. W Rumunii, na Chorwacji, Słowenii oraz w Polsce, pracownicy mogą cieszyć się z ogólnej ilości 33 dni wolnych od pracy. Bułgarzy, Czesi i Włosi mogą korzystać z 32 płatnych dni wypoczynku, a Węgrzy, Finowie, Estończycy i Norwegowie z 31 dni.

W Belgii wraz ze świętami państwowymi przypada na każdą zatrudnioną osobę 30 płatnych dni bez pracy, ale w Szwecji, Holandii, Irlandii i w Niemczech, już tylko po 29 dni.

Najmniej dni płatnego wypoczynku mają mieszkańcy Turcji oraz Wielkiej Brytanii i mogą wówczas leniuchować przez 28 dni, a najmniej swoim pracownikom urlopowych dni płatnych przyznała Grecja, gdzie jest ich 26.

W zależności od kraju różnią się też urlopowe korzyści, bo niektóre zakłady pracy wprowadziły po pierwsze minimalne płatności z tytułu dni wolnych od pracy, ale i stosują dopłaty do urlopów, które wynikają z rodzaju umów o pracę i często są też dodatkiem zawodowym. W wielu państwach unijnych ilość dni urlopu i stawki, jakie za ten się otrzymuje, wynikają z ustaleń z centralami związkowymi, jakie reprezentują grupy zawodowe.

We wszystkich państwach Unii Europejskiej panuje też zasada, że o ile święto państwowe lub dzień wolny od pracy wypada w niedzielę, oferowany jest dodatkowy dzień wolny w tygodniu, najczęściej jest on pierwszym roboczym po święcie. Część krajów UE przyjęła zasadę, że dzień wolny za święto przypadające w niedzielę, może być odebrany przez pracownika w dowolnym momencie, kiedy będzie sobie tego życzył.

W Unii Europejskiej można też z wyprzedzeniem planować dni urlopowe, jeżeli nie mają one związku z wyjazdami wakacyjnymi, więc w ten sposób łączyć dni urlopu ze świętami państwowymi lub kościelnymi, co maksymalizuje okres odpoczynku, oszczędzając kilka dni z przysługującego urlopu rocznego.

Z unijnych danych wiemy, że całkiem duża grupa pracowników rezygnuje z wykorzystania wszystkich dni urlopowych, gdyż wyjazdy wypoczynkowe są zbyt dużym obciążeniem dla ich domowych budżetów, a najczęściej dzieje się tak w Rumunii, Grecji, Bułgarii, na Chorwacji i Węgrzech. Najmniejsza grupa osób pracujących na etatach rezygnuje z dni urlopowych we Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwecji, Finlandii, Holandii i Danii.

Bogdan Feręc

Źr. Euronews / EURES

Photo by Toa Heftiba on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ryanair ograniczy il
Irlandia straciła 1