Gdzie kupujemy najczęściej?
Pracownia Kantar przedstawiła badanie udziału supermarketów i sieci spożywczych w rynku, a dzieje się tak każdego miesiąca, co pokazuje, które sklepy wybierane są przez kupujących najchętniej.
Od kilku tygodni można mówić, że mamy w tym zakresie stagnację, bo pierwsza trójka jest niezmienna, a rotację widać tylko w zakresie dyskontów spożywczych. Ważne jest też, przynajmniej z punktu widzenia Irlandczyków, iż to ich rodzima sieć jest od dawna w czołówce i przestała naprzemiennie zajmować pozycję lidera z brytyjskim gigantem.
W 12 tygodniach do 14 maja 2023 roku najpopularniejszą siecią spożywczą z najwyższym udziałem w rynku ponownie był Dunnes Stores, a ten supermarket wybierało 23,1% klientów. Dunnes Stores zanotował też roczny wzrost sprzedaży na poziomie 15,8%, a kupujący pojawiali się w sklepach tej sieci o 14% częściej.
Na pozycji drugiej uplasowała się brytyjska sieć Tesco, która ma 22,4% udziału w runku detalicznej sprzedaży spożywczej, natomiast roczny wzrost sprzedaży określono na 14,5%. Tesco klienci odwiedzali o 16% częściej, co dało temu gigantowi wzrost sprzedaży o 93,7 mln €.
SuperValu to pozycja trzecia, również niezmiennie od wielu tygodni, a obecnie ma 20,6% udziału w rynku, co przełożyło się na wzrost sprzedaży o 5,8% rok do roku. Do SuperValu klienci chodzili o 15,4% częściej, a to oznacza, że średnio pojawiali się w tym sklepie 23,8 razy w miesiącu, więc praktycznie codzienne.
Dyskont spożywczy Lidl odnotował rekordowy udział w sprzedaży detalicznej artykułów spożywczych i ma obecnie 13,6% klientów, jacy pojawiają się w sklepach, co oznacza, że do tej sieci chodziliśmy w ostatnich 12 tygodniach kończących się 14 maja o 15,8% częściej.
Kolejny z niemieckich dyskontów zamknął swój udział w irlandzkim rynku spożywczym na poziomie 12,1% i wzrost ilości wizyt w tym przypadku wyniósł 11,3%.
Bogdan Feręc
Źr: Kantar
Photo CC BY-SA 2.0 Shaun Nolan