Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Gdzie i ile jest lisów?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Naukowcy z Uniwersytetu w Galway apelują do mieszkańców miasta o rejestrowanie wszelkich przypadków zaobserwowania lisów rudych w miastach.

Badanie skupia się przede wszystkim na największych miastach wyspy, czyli Dublinie, Belfaście, Cork, Limerick, Galway, Derry i Waterford, a zwiększoną ilość obserwacji dzikich zwierząt irlandzkich w miastach przypisuje się dostępności pożywienia i schronienia. Wiadomo, że lisy rude najlepiej czują się na terenach zabudowanych, ponieważ mają tam więcej pożywienia w postaci wyrzucanego jedzenia, ale też owadów i owoców.

Lisy w miastach polują również na inne zwierzęta miejskie, takie jak szczury, myszy i gołębie, które wchodzą w skład ich podstawowej diety.

W wywiadzie dla programu News at One stacji RTÉ dr Colin Lawton z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu w Galway powiedział, że zasoby, z których korzystają lisy miejskie, sprawiają, że ich zachowanie różni się od zachowania lisów z terenów wiejskich.

Dr Colin Lawton:

– Niedawne badanie wykazało, że lisy wydają się być coraz bardziej udomowione w obszarach miejskich, w rzeczywistości wyglądają słodziej, bardziej przypominają psy. Ich pyski stają się coraz krótsze, a głowy coraz bardziej zaokrąglone. Stają się one bowiem bardziej atrakcyjne dla ludzi i chętniej zdobywają smakołyki w ogrodach.

Celem tego badania jest stworzenie mapy rozmieszczenia lisów i lepsze zrozumienie relacji człowieka ze zwierzętami.

Dr Colin Lawton:

– Wiele osób cieszy się na ich widok, ponieważ w naszych miastach nie widujemy zbyt wielu dzikich zwierząt, ale inni mogą mieć z tym problem. Mogą być nieporządne i hałasować, dlatego chcemy mieć pewność, że potrafimy zarządzać konfliktem między ludźmi a dzikimi zwierzętami, nie wyrządzając im żadnej krzywdy.

Osoby zainteresowane badaniem mogą rejestrować swoje obserwacje na stronie Urban Fox Survey prowadzonej przez Narodowe Centrum Danych o Różnorodności Biologicznej.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Charles Jackson on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version