Garda zatrudniać będzie 50-latków

Dzisiaj minister sprawiedliwości Helen McEntee opublikuje zmiany, jakie dotyczyć mają wieku kadetów do An Garda Síochána, a te będą znaczące.

Obecnie, aby starać się o przyjęcie do Szkoły Policji Templemore, trzeba mieć poniżej 35 lat, jednak jak wynika z opinii ekspertów, to granica, która utrudnia nabór w odpowiedniej ilości funkcjonariuszy. Irlandia od lat boryka się ze spadającym zainteresowaniem mieszkańców kraju pracą w tutejszej policji, a ta zaczęła wysyłać prośby do polityków, by zreformowali cały system policyjny i zmienili też zasady rekrutacji.

Chodziło przede wszystkim o wiek rekrutów, a twierdzono, że nawet 40-latkowie swobodnie mogą pełnić służbę, w tym patrolową.

Na te propozycje przychylnym okiem spojrzała koalicja rządząca, którą namawiała do zmiany przepisów również opozycja, co dało zmiany, jakie zaprezentuje dzisiaj minister sprawiedliwości.

Nie będzie żadnych różnic w samych testach, więc zarówno te psychologiczne i sprawnościowe, zaliczyć będą musieli młodzi, jak i starsi kandydaci na policjantów, a jedyną różnicą będzie kryterium wiekowe.

Oznacza to, że do szkoły Templemore zgłosić będą się mogły osoby w wieku do 50 lat, niezależnie od płci, wyznania i pochodzenia.

Pierwsze kroki, aby naprawić sytuację w Gardzie, podjęte zostały już podczas tworzenia ustawy budżetowej na rok przyszły, gdyż zwiększono finansowanie policji, co skutkować będzie też większymi możliwościami szkolenia narybku Gardy. W 2024 roku do szkoły przyjętych może być nawet 1000 rekrutów, więc jej finansowanie zwiększono o 66%, co jest znaczącym wzrostem, w porównaniu do okresów poprzednich.

Wcześniej, bo do 2004 roku w Irlandii obowiązywała granica wieku do 26 lat, którą następnie przesunięto do lat 35, by obecnie zaproponować służbę nawet 50-latkom.

Nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądać świadczenie emerytalne dla osób 49-letnich, którzy wstąpią w szeregi Gardy, ponieważ ta kwestia omawiana jest jeszcze z ministrem wydatków i reform Paschalem Donohoe. Wiek emerytalny dla irlandzkich policjantów wynosi obecnie 60 lat, więc najstarsi rekruci mogą w niej służyć zaledwie 10 lat. W tej sprawie rozważa się kilka propozycji, a najbardziej realną będzie ta, w której mówi się o podniesieniu świadczenia emerytalnego o procent lat służby w Gardzie.


W oświadczeniu Departamentu Sprawiedliwości, jakie wydane zostało przed oficjalną publikacją zmian przez minister McEntee, czytamy:

– Wybiera się nową granicę wieku wynoszącą 50 lat, aby poszerzyć możliwości wstąpienia do An Garda Síochána, ale także zapewnić odpowiedni okres pomiędzy wejściem danej osoby do An Garda Síochána a przejściem na emeryturę 10 lat później.

Zmiany, jakie zaproponuje dzisiaj minister sprawiedliwości, nie wymagają zatwierdzenia przez parlament, a będą miały zastosowanie na podstawie przepisów o rozporządzeniach Rady Ministrów.

Na dzisiejszym posiedzeniu rządu, szefowa resortu sprawiedliwości przedstawi swój wniosek o zmianie wieku uprawniającego do wstąpienia w szeregi Gardy, a gabinet wyrazi swoją opinię w tej sprawie. Obecnie wydaje się, że nie będzie problemu z przyjęciem nowych przepisów, ponieważ już wcześniej kilkoro ministrów zapowiadało, że przychyli się do wniosku Helen McEntee.

Bogdan Feręc

Źr. Dept. of Justice

Photo CC BY 3.0 DEED fabiolah

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Noce z przymrozkami
Dni Otwarte w Dublin