Dzisiaj rozpoczęła się wspólna akacja Gardy i RSA, która dotyczy zachowań kierowców na drogach, a ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników dróg podczas August Bank Holiday.
An Gharda Síochána w najbliższych dniach będzie bardziej widoczna na drogach w całym kraju, a baczną uwagę zwracać będzie na kierowców wyjeżdżających z miast i poruszających się autostradami. Podczas długiego weekendu policjanci prowadzić będą kontrole prędkości, ale i przeprowadzać badania trzeźwości kierujących – również w miastach.
Akcja Gardy i RSA łączy się z działami, jakie podejmowane są w kraju, aby zatrzymać rosnącą ilość śmierci w wypadkach drogowych, a ilość osób, które od stycznia do końca lipca zginęły na drogach, sięgnęła już 113, więc o 17 więcej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Irlandzka policja i RSA apelują do kierowców, aby podczas jazdy nie rozpraszali swojej uwagi, ale i koncentrowali się na stosowaniu do ograniczeń prędkości. Należy także w odpowiedni sposób zachowywać się na drogach, więc dzielić nią z innymi użytkownikami.
Podczas długiego weekendu policjanci w całym kraju prowadzić będą kontrole kierowców, więc na drogach pojawi się znacznie więcej punktów sprawdzających prędkość, ale tę mierzyć będą także patrole lotne. Kierowcy zatrzymywani do kontroli poddawani będą badaniom na zawartość w ich organizmach alkoholu i narkotyków.
Mówiąc o wspólnej akcji Gardy i RSA dyrektor naczelny tej instytucji Sam Waide powiedział:
– Musimy zastanowić się nad naszym własnym zachowaniem na drodze i nad tym, jak wpływa ono na wszystkich jej użytkowników. Do takich zachowań zalicza się przekraczanie prędkości, korzystanie z telefonu komórkowego, prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków lub alkoholu oraz niezapinanie pasów bezpieczeństwa. Alarmująco zbyt wielu kierowców popełnia te czyny codziennie.
– Kierowcy muszą wziąć na siebie odpowiedzialność i powstrzymać te zabójcze zachowania. Faktem jest, że grozi nam zaprzepaszczenie postępów, jakie poczyniliśmy w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
– Choć liczby są druzgocące, nie możemy tracić nadziei. Powinniśmy pozwolić, aby te informacje zmotywowały nas wszystkich do wspólnej pracy nad odwróceniem trendów i ratowaniem ludzkiego życia.
Bogdan Feręc
Źr. Newstalk
Fot. CC BY-SA 2.0 Eric Jones