Garda odstraszyła przestępców
Irlandzka policja może mówić o pewnym sukcesie, ponieważ udało się jej zniechęcić złodziei do popełniania niektórych rodzajów przestępstw.
Jak mówią dane wywiadowcze, gangi przestępcze, które ukierunkowane były na przestępstwa bankomatowe, mniej chętnie zajmują się takim właśnie sposobem „zarabiania” pieniędzy, a wynika to z działań operacyjnych, jakie podejmowała Garda.
Tym samym irlandzka policja skutecznie odstraszyła grupy przestępcze, a te do niedawna często nastawiały się na okradanie bankomatów i popełnianie innych przestępstw bankomatowych, jednak szerokie akcje przeciwko temu rodzajowi kradzieży przyniosły skutek w postaci znacznego zmniejszenia ilość tych właśnie zdarzeń.
W danych wywiadowczych zawarto również statystyki, a wynika z nich, że i gangsterzy przestali uważać Irlandię za kraj, w którym łatwo jest popełnić kradzież bankomatową, więc poniekąd sami rezygnowali z tego rodzaju przestępstw.
Mówi się również, że Gardzie udało się „wypędzić” z wyspy złodziei bankomatowych, ale niektórzy dodają, iż zmniejszenie przestępstw tego gatunku może mieć inne podstawy. Wskazuje się na banki, które zmniejszyły ilość maszyn wypłacających pieniądze i likwidację bankomatów, które znajdowały się w odległych częściach miast, jak i likwidację bankomatów umiejscowionych w niewielkich miejscowościach lub przeniesienie ich do supermarketów.
Irlandzka policja dodaje jednak, iż w przeważającej większości to jej zasługa, ponieważ przestępstwa ustały, gdy aresztowała znanego jej przestępcę bankomatowego Iana Craciuna, którego podstawą działalności był skimming.
Irlandia ma być też uznawana przez gangi przestępcze za kraj „zbyt ryzykowny” do popełniania tego rodzaju kradzieży, o czym donoszą Gardzie jej informatorzy, więc złodzieje wolą przenieść swoją „działalność bankomatową” do innych państw europejskich, gdzie ryzyko wpadki jest niższe.
Bogdan Feręc
Źr: Independent
Photo by Eduardo Soares on Unsplash