W irlandzkiej policji pracuje około 14 000 osób i jako pracownikom, przysługują im zwolnienia lekarskie, a licząc łączną ilość dni chorobowych, otrzymamy całkiem poważną ilość.
Ogółem policjanci z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, wypadków w pracy i urazów, jakie odnieśli, pełniąc służbę, uzyskali ponad 245 000 dni zwolnień lekarskich, a średnio każdy z policjantów przebywał na zwolnieniu przez 17,5 dnia. Funkcjonariusze An Garda Síochána nie są wolni od chorób podstawowych, więc grypy i jej podobnych, więc z tego powodu byli na zwolnieniach lekarskich 54 109 dni. Jeżeli przeliczyć to na ilość policjantów, to każdego dnia w roku ubiegłym 148 funkcjonariuszy miało grypę.
Urazy odniesione podczas pracy dały 48 590 dni zwolnień lekarskich, a 29 562 dni wynikało z chorób znacznie poważniejszych. Urazy ciała stanowiły o 8545 dniach zwolnienia, a problemy psychiczne objęły 3550 dni, więc średnio 10 policjantów dziennie.
Jeżeli przyjrzeć się statystykom obrażeń, jakie funkcjonariusze odnieśli po kontakcie z mieszkańcami kraju, otrzymali oni 20 713 dni zwolnienia lekarskiego, a 12 z nich doznało umyślnych urazów, ale poza służbą. Policjanci odnosili też urazy związane z wypadkami samochodowymi, co także eliminowało ich czasowo z pracy, więc roku z tego powodu utracono 8131 dni.
6171 dni zwolnienia wydano funkcjonariuszkom, które uzyskały dni wolne od pracy z powodu ciąż, z czego 462 dni nazwano „po ciąży”. Pooperacyjni rekonwalescenci otrzymali w 2023 roku ogółem 8411 dni zwolnienia lekarskiego, a policjanci cierpiący na choroby krytyczne mieli 29 562 dni wolnych od pracy. 6527 dni to choroby zawodowe. 50 000 dni zwolnień znalazło się w statystykach w rubryce „inne” lub „nieokreślone”.
W Gardzie zatrudnieni są również pracownicy cywilni i oni otrzymali prawie 48 500 dni zwolnienia, natomiast zatrudnionych jest w policji 3500 osób służby cywilnej. Z tego wiadomo, że każdy z nich miał średnio 14 dni zwolnienia lekarskiego. Również ta grupa doznawała uszczerbku na zdrowiu, wykonując obowiązki służbowe, więc były to łącznie 872 dni zwolnienia lekarskiego, a 15 202 dni zwolnienia wynikały z chorób wirusowych.
W przypadku tej grupy pracowników Gardy 10 391 dni miało związek z poważnymi chorobami.
Poziom dni chorobowych w An Garda Síochána nie odbiega specjalnie w żadnym kierunku w porównaniu z innymi służbami, a odzwierciedla też rodzaj tej trudnej i niekiedy niebezpiecznej służby. Funkcjonariusze, którzy doznali traumatycznych przeżyć podczas pracy, mogą liczyć na pełne wsparcie psychologiczne, które udzielane im jest przez specjalistów, jakich zatrudnia Garda. W innych przypadkach chorobowych korzystają oni z pomocy krajowego systemu opieki zdrowotnej.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Fot. CC BY-SA 2.0 William Murphy