Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

FSAI zamknęło kilka punktów gastronomicznych

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W osłupienie wprawił inspektorów Urzędu Bezpieczeństwa Żywności (FSAI) widok, jaki zastali w jednym z lokali, gdzie na zapleczu znaleźli materace i koce, co wskazywało, że pracownicy tego przybytku spali w pomieszczeniach gastronomicznych.

Lokalem tym był Wakami Sushi & Asian w Phibsboro, w którym FSAI odnalazło materace, kołdry i koce, a te znajdowały się w pustym pomieszczeniu o przeznaczeniu magazynowym. Dodatkowo w tej placówce panował ogólny nieład i brud, a i nie udało się odnaleźć w tej placówce mydła do rąk. Nakaz zamknięcia tego lokalu wydany został na podstawie przepisów o bezpieczeństwie żywności, a dodatkowo za wykorzystywanie przestrzeni produkcyjnej do innych celów, niezgodnych z przeznaczeniem.

Spanie w pomieszczeniach, w których produkowana i przygotowywana jest żywność, zgodnie z przepisami jest surowo zabronione.

Kawiarni Pure Indulgence w centrum handlowym Littlepace w Blanchardstown w Dublinie wydano zakaz sprzedaży produktów „Nut Free” po tym, jak podczas kontroli wykryto potencjalne zanieczyszczenie orzechami. Sklep Lusk Chinese Take Away w hrabstwie Dublin otrzymał nakaz zamknięcia ze względu na brak poszanowania przepisów związanych z bezpieczeństwem żywności, a odnaleziono tam m.in. ryż przechowywany w pojemniku obok pojemnika z surowym kurczakiem. W innym miejscu kuchni w zlewie znaleziono krew, „bez śladów czyszczenia”.

Chińska restauracja Hayashi w Edenderry w hrabstwie Offaly otrzymała nakaz zamknięcia po wykryciu pleśni na półkach, sufitach i ścianach w całej kuchni.

Oto pełna lista lokali, które w lutym otrzymały nakazy zamknięcia:

Dyrektor generalna FSAI dr Pamela Byrne powiedziała, że dbałość o czystość, więc również bezpieczeństwo żywności, jest podstawowym wymogiem prowadzenia działalności w tym zakresie i firmy muszą się z tego obowiązku wywiązywać. Nie ma również żadnych odstępstw od reguł, co oznacza, że inspektorzy z pełną surowością stosują przepisy.

Dr Pamela Byrne:

– Bezpieczeństwo żywności nie jest czymś przyjemnym w branży spożywczej. Jest to wymóg prawny, a prawo ma na celu ochronę zdrowia konsumentów. Ci mają prawo do bezpiecznej żywności, a właściciel przedsiębiorstwa spożywczego jest prawnie odpowiedzialny za zapewnienie, że produkowana przez niego żywność jest bezpieczna do spożycia. Utrzymywanie czystych pomieszczeń, które odpowiadają celowi, zarządzanie zwalczaniem szkodników, właściwe etykietowanie produktów i zapewnianie informacji umożliwiających identyfikację to obowiązkowe wymogi prawne dla wszystkich przedsiębiorstw spożywczych.

Bogdan Feręc

Źr. FSAI

Photo by Francisco Suarez on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version