Francuscy inwestorzy znów są zainteresowani polskim przemysłem obronnym

Transformacja ekologiczna i wzmocnienie sektora obronnego to aktualnie obszary, w które francuscy inwestorzy będą chcieli zaangażować się w Polsce.

Biorąc jako kryterium siedzibę podmiotu dominującego, Francja jest drugim największym inwestorem zagranicznym w Polsce z ponad 9% udziałem. W latach 2019-2022 francuscy inwestorzy w Polsce reinwestowali średnio 47% swoich zysków.

W Polsce działa około 1 200 firm z udziałem kapitału francuskiego. W blisko 500 podmiotach zatrudniających 10 i więcej pracowników kapitał francuski zajmuje pozycję dominującą.

Francja stanowi trzecią siłę wśród właścicieli firm zagranicznych w Polsce pod względem łącznych obrotów, wartości dodanej i liczby pracowników oraz drugą pod względem nakładów inwestycyjnych.

Około 5% wartości dodanej i inwestycji polskiego sektora przedsiębiorstw jest zasługą spółek zależnych od kapitału francuskiego. Na tle innych spółek zagranicznych cechuje je ponadprzeciętna relacja tych agregatów do całkowitych przychodów.

– Początkowo Polska przyciągała głównie duże francuskie korporacje międzynarodowe, zwłaszcza notowane w indeksie CAC-40  – mówi w rozmowie z MarketNews24 Olivier Degand, Managing Partner, Forvis Mazars in Poland. – W ostatnich latach obserwujemy również rosnące zainteresowanie Polską ze strony francuskich MŚP, które chcą skorzystać z możliwości produkcyjnych jak i atrakcyjnego rynku konsumenckiego w Polsce.

Napływ funduszy unijnych, transformacja ekologiczna i wzmocnienie sektora obronnego to aktualnie obszary, w które francuscy inwestorzy będą chcieli zaangażować się w Polsce w najbliższych miesiącach i latach.

marketnews24.pl

Fot. Open Government License 3 Corporal Ben Beale

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Konsultacje w zakres
Trwają prace nad st