Fine Gael chce odejścia od neutralności Irlandii?
W sobotę odbyła się doroczna konwencja Fine Gael, na której w godzinach wieczornych głos zabrał lider ugrupowania Leo Varadkar.
Dużą część swojego wystąpienia poświęcił liderowi i jednocześnie ustępującemu premierowi z Fianna Fáil Micheálowi Martinowi, którego określił „głosem przyzwoitości, życzliwości i zdrowego rozsądku”. Varadkar mówił również, że Martin pokazał się, jako „dobry premier”.
Leo Varadkar:
– W trudnych okolicznościach, w tym w późniejszych fazach pandemii i wojny na Ukrainie, był głosem przyzwoitości, życzliwości i zdrowego rozsądku. Dziękujemy mu.
Przemówienie Varadkara koncentrowało się również na mobilizacji szeregów Fine Gael, gdyż nie zabrakło słów, które można określić, jako wezwanie do walki z Sinn Féin, a w Athlone nadchodzący premier stwierdził, że należy zrobić wszystko, żeby partię Mary Lou McDonald powstrzymać, albowiem przejecie przez nią sterów państwa, będzie „katastrofą dla Irlandii”.
Varadkar wykluczył także ostatecznie możliwość utworzenia koalicji gabinetowej z Sinn Féin.
Wg Varadkara, należy zmienić w kraju prawo karne, więc i do tego zobowiązał się lider Fine Gael, a uznał, iż będzie miał możliwość, by po przejęciu gabinetu premiera podwoić kary za niektóre przestępstwa, a i podnieść maksymalne wymiary kar, głównie za te najcięższe.
Leo Varadkar:
– Wysyłamy wiadomość do przestępczego podziemia. Zrobimy wszystko, co konieczne, aby chronić nasze domy i nasze społeczności… i podejmiemy walkę z wami.
Szef „FG” zapowiedział również w swoim przydługim wystąpieniu, iż za jego kadencji w Departamencie Taoiseacha przyspieszy działania w kwestiach mieszkaniowych, by budować więcej mieszkań socjalnych, a i uczyni wszystko, by zwiększyć dostęp do zakupu domów przez 20- i 30-latków. Premier Leo Varadkar ma też obniżyć opłaty za opiekę nad dziećmi o 25%, chociaż to zapisane jest już w przyszłorocznym budżecie.
Jest też kwestia, która może niepokoić, bo Ard Fheis Fine Gael przyjęto wewnętrzny wniosek ugrupowania o usunięcie mechanizmu potrójnego zabezpieczenia w zakresie polityki obronnej kraju, a ten wzywa rząd do zmiany zasad, jakie pozwalają na wysyłanie irlandzkich wojsk na różnego typu misje. Obecnie, aby stało się możliwe wysłanie irlandzkiego wojska na misję pokojową poza granicami Irlandii, należy zrobić to na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ lub rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, co poprzedzone jest formalną decyzją gabinetu, a dopiero Dáil daje zgodę, by irlandzka armia udała się na misję.
Po ewentualnej zmianie nie będą już potrzebne rezolucje ONZ, żeby wysyłać irlandzkich żołnierzy w rejony konfliktów, bo wystarczy decyzja rządu i parlamentarzystów. To z kolei może oznaczać, że kontyngent składający się z ponad 12 żołnierzy, gdyż tak stanowią przepisy, będzie mógł być wysłany w dowolny region świata, o ile zażąda tego np. Unia Europejska, czyli Zielona Wyspa wpisze się w budowę unijnych struktur wojskowych, pozostając jeszcze państwem neutralnym, ale może być to wstępem do rezygnacji ze statusu neutralności.
Na konwencji padła też propozycja, by Irlandia zaopatrzyła ukraińskie wojsko w broń przeciwpancerną, aby lepiej radziło sobie w walkach z rosyjskim najeźdźcą, jednak członkowie Fine Gael odrzucili tę propozycję w głosowaniu.
Fine Gael zgodziło się natomiast na wprowadzenie nowej stawki podatkowej w wysokości 30%, chociaż wniosek przeszedł zaledwie dwoma głosami.
Bogdan Feręc
Źr: Independent
Zdj: Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 William Murphy from Dublin, Ireland