Exodus nie ma końca

Młodzi ludzie wciąż nie otrzymali tego, czego oczekują, więc choćby gwarancji, że ich sytuacja w najbliższym czasie się zmieni i będą mogli zacząć myśleć o własnym domu i opuszczeniu rodzinnego gniazda.

Od kilkudziesięciu miesięcy Irlandia jest w sytuacji, kiedy młodzi ludzie, tuż po zakończeniu nauki, próbują się usamodzielnić, ale po pierwsze nie do końca stać ich na wynajęcie samodzielnego mieszkania, jeżeli w ogóle takie uda im się znaleźć, a i nie mogą myśleć o zakupie domu.

Jeżeli chodzi o najem, średnie ceny w mniejszych miastach poza okręgiem dublińskim za dom z trzema sypialniami zbliżyły się, a w niektórych przypadkach przekroczyły 3000 € miesięcznie, choć średnia cena najmu to teraz prawie 1600 €.

Wiele młodych osób w wieku 24 lata i nieco starszych, wciąż mieszka z rodzicami, a mediana wieku zaczęła już przekraczać w ich przypadku 30 lat, co dla większości z nich jest nieakceptowalne, więc podejmują decyzje o wyjeździe z kraju.

Największa grupa, właśnie 24-latków mówi, że o ile nie uda im się znaleźć przyjaznego lokum w najbliższych miesiącach, mają już plan „B” i opuszczą Irlandię, aby szukać swoich szans na mieszkanie w całkiem innym zakątku świata.

Obecnie powoli zmieniają się również kierunki wyjazdów, ponieważ po zmianie władzy w USA, kraj ten nie jest już tak bardzo przyjazny migrantom, ale wciąż na miejscach pierwszych plasują się Kanada i Australia.

Młodzi ludzie dodają, że chcą się usamodzielnić i uniezależnić od rodziców, a Irlandia tego właśnie nie jest w stanie im zaoferować, więc i nie mają oporów, oby opuścić rodzinną wyspę.

Już wcześniej pojawiły się badania, które wskazywały, że najwięcej młodych osób opuszczających wyspę to dobrze wykształceni na tutejszych uczelniach specjaliści w poszukiwanych na świecie zawodach, ale i fachowcy z niewielkim, ale stażem w pracy, co pozwala im na szukanie zatrudnienia poza wyspą.

*

Tym samym kraj pozbywa się własnych wykształconych kadr, a stawia, jak się obecnie wydaje na element napływowy, który wciąż licznie stawia się w Irlandii. Aktualnie zmienił się również kierunek, z którego przybywają migranci, więc są to okolice Indii, Pakistanu i krajów afrykańskich.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Image by Rudy and Peter Skitterians from Pixabay

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Niższe ograniczenia
To był dobry długi