Eskalacja przemocy w Haiti to dla dzieci zagrożenie bezpieczeństwa, rosnąca skala niedożywienia i rozwój chorób
Akty zbrojnej przemocy rozprzestrzeniają się ze stolicy Haiti, Port-au-Prince, na rolniczy region Artibonite, terroryzując dzieci i rodziny. Niszcząc źródła utrzymania przyczyniają się do rozwoju bezprecedensowego głodu oraz niedożywienia, a także do odrodzenia się epidemii cholery. Sytuacja humanitarna w kraju jest krytyczna – tylko w tym roku wsparcia potrzebuje rekordowa liczba 3 mln dzieci, a z powodu głodu cierpi prawie 5 mln osób .
Najnowsze dostępne dane pokazują, że w Artibonite, głównym regionie uprawy ryżu w Haiti, tylko od maja do czerwca 2023 r. w wyniku starć o terytorium i zasoby między grupami zbrojnymi co najmniej 60 osób zostało zabitych lub rannych – w porównaniu z czterema osobami w analogicznym okresie minionego roku. Z powodu grożącego niebezpieczeństwa zamknięto ponad 100 szkół, a tylko co czwarta placówka służby zdrowia w całym departamencie pozostaje dostępna. Pomocy humanitarnej wymaga ok. jedna trzecia ludności, w tym prawie połowa dzieci.
Żaden człowiek, a już na pewno żadne dziecko, nie powinno być nigdy narażone na tak szokującą brutalność, niedostatek i bezprawie. Obecna sytuacja jest po prostu nie do zaakceptowania. Potrzebne jest wsparcie ze strony społeczności międzynarodowej, aby dotrzeć do haitańskich dzieci i rodzin, które rozpaczliwie potrzebują teraz pomocy
Catherine Russell, dyrektor generalna UNICEF
© UNICEF_UNI435656_Joseph
Akty przemocy spowodowały wzrost skali przymusowych wysiedleń – w czerwcu było to 22 tys. osób, w porównaniu z mniej niż 10 tys. w kwietniu. Opuszczający swoje domy schronili się w niepewnych prowizorycznych miejscach z ograniczonym dostępem do podstawowych usług lub ochrony przed grupami zbrojnymi.
W lipcu i sierpniu Haiti znalazło się w pierwszej piątce krajów na świecie pod względem odnotowanych przypadków cholery – ta sytuacja była szczególnie trudna w regionie Artibonite. Brak bezpieczeństwa niezwykle utrudnił, a w niektórych przypadkach uniemożliwił pracownikom humanitarnym dostęp do ognisk tej choroby. Dwie z trzech głównych stacji uzdatniania wody w Artibonite zostały zamknięte z powodu braku bezpieczeństwa, a trzecia boryka się z wyzwaniami związanymi z jej dystrybucją.
Połączenie eskalacji zagrożeń, ograniczonego dostępu do podstawowych usług zdrowotnych, wodnych i sanitarnych oraz rozwoju cholery stanowi szczególnie śmiertelne zagrożenie dla niedożywionych dzieci. Według szacunków w tym roku co najmniej 115 tys. dzieci na Haiti będzie cierpieć z powodu zagrażającego życiu niedożywienia, co stanowi wzrost o 30 proc. w stosunku do 2022 r. W Artibonite liczba dzieci potrzebujących leczenia ratującego życie wzrosła ponad dwukrotnie od 2020 r.
W tym tygodniu Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję w sprawie utworzenia rocznej, wielonarodowej misji wsparcia bezpieczeństwa, która ma pomóc w rozwiązaniu problemu braku bezpieczeństwa wśród ludności cywilnej na Haiti. Muszą temu towarzyszyć środki mające na celu zabezpieczenie przestrzeni humanitarnej i ochronę zagrożonych osób.
UNICEF Polska