Eksport w trendzie zniżkowym

Eksport z Irlandii spadł w sierpniu o 17%, na skutek spadku sprzedaży chemikaliów i produktów pokrewnych, a także maszyn elektrycznych – wynika z nowych danych Central Statistics Office.

W ciągu miesiąca kraj opuściły towary o wartości 16 miliardów euro, co oznacza spadek o 3,3 miliarda euro w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku. Największy spadek odnotowano w przypadku chemikaliów organicznych, który obniżył się z ponad 5 miliardów euro w sierpniu 2022 r. do 1,68 miliarda euro w tym samym miesiącu bieżącego roku, czyli 66%. Jednakże eksport produktów medycznych i farmaceutycznych, który wahał się w ostatnich miesiącach ze względu na spadek liczby szczepionek, wzrósł w sierpniu o 414 mln euro, czyli o 6%, do 6,9 miliarda euro, co stanowi 43% całkowitego eksportu w miesiącu.

Ogółem jednak eksport tego sektora w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy roku utrzymał się na poziomie 51,6 miliarda euro, który spadł o 6%.


W kategorii maszyn i sprzętu transportowego również odnotowano spadek eksportu w sierpniu o 10% do 2,2 miliarda euro, co oznacza spadek eksportu o prawie 16% w skali roku. https://www.rte.ie/bosco/components/player/iframe.html?clipid=22309433&autostart=false&app=true  W tym kontekście wartość wyeksportowanych maszyn, aparatury, urządzeń i części elektrycznych, w tym towarów o wysokiej wartości, takich jak półprzewodniki, spadła w miesiącu o 51%, a w tym roku o prawie 41%, do 5,8 miliarda euro.

Wartość eksportu żywności i żywych zwierząt spadła w sierpniu nieznacznie, ale ogólnie nieznacznie wzrosła w okresie od stycznia do sierpnia. Jednak wartość surowców, paliw mineralnych i smarów spadła w omawianym miesiącu i wyraźnie spada w ciągu roku.

Jak dotąd w tym roku eksport w okresie od stycznia do sierpnia spadł o niecałe 5%, do 133 miliardów euro. Eksport do Wielkiej Brytanii spadł w sierpniu o 15% do 1,3 miliarda euro w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, przy czym największy spadek, bo 42%, odnotowano w kategorii chemikalia i produkty pokrewne. Wartość towarów eksportowanych do UE również spadła w sierpniu o 2,4 miliarda euro, czyli o 28%, ale od początku roku wzrosła o 2%.

Eksport do USA jest o 14% niższy w okresie od stycznia do sierpnia w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r., po spadku o 4% w sierpniu.

Jednakże, podczas gdy wartość eksportu w sierpniu spadła, spadł także import, obniżając się w tym okresie o 2,7 miliarda euro, czyli o 21% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Ogólnie rzecz ujmując, import w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy roku nieznacznie spadł i wyniósł 90,5 miliarda euro, co oznacza spadek o niecałe 1%. Import z Wielkiej Brytanii spadł w sierpniu o 14% do 1,8 mld euro w porównaniu z sierpniem 2022 r., przy czym największy spadek dotyczył importu paliw mineralnych, smarów i materiałów pokrewnych. Import z Irlandii Północnej spadł w sierpniu o 19%, podczas gdy z USA o 34%.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Ian Taylor on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandzki prezydent
Jednym z objawów je