EBC zapowiada dwie lub trzy podwyżki stóp procentowych

Szefowa Europejskiego Banku Centralnego nie pozostawiła już żadnych złudzeń, więc sugeruje, że w tym roku, nie obędzie się bez podnoszenia stóp procentowych kredytów.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde sugeruje, że EBC dokonuje szczegółowych analiz sytuacji na rynku kredytowym i przygląda się z uwagą inflacji, a to prowadzi tylko do jednego wniosku, iż podwyżki stóp procentowych, nie powinny się zakończyć. Lagarde powiedziała również, że w tym roku EBC dokona dwóch, a prawdopodobnie trzech podwyżek stóp procentowych kredytów, chociaż nie będą już one raczej w takiej wysokości, jak miało to miejsce w roku ubiegłym.

Celem Europejskiego Banku Centralnego jest obniżenie inflacji do poziomu 2%, a można to uzyskać przez podnoszenie stóp procentowych kredytów, więc ich niższa dostępność, wpływać będzie na wszystkie europejskie gospodarki, co zmniejszy chęć zaciągania kredytów i obniży zdolności kredytowe. Niższy popyt zacznie też wpływać na ceny, więc te powinny zacząć się stabilizować i obniżać.

Kolejne posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego zaplanowane zostało na 2 lutego 2023 roku, więc to wtedy zapadnie decyzja o podniesieniu lub utrzymaniu stóp procentowych.

Ekonomiści w całej Unii Europejskiej twierdzą, że podwyżka stopy procentowej, jaka spodziewana jest po najbliższym posiedzeniu EBC, wyniesie 0,50 punktu procentowego, a wtórują im w tej opinii analitycy z Irlandii.

Dotychczasowe dane EBC mówią, że inflacja w 20 krajach strefy euro zwolniła, choć na Malcie podniosła się o 0,1 punktu procentowego, a na Słowenii pozostała bez zmian. Były też kraje, gdzie inflacja rosła dwucyfrowo, a do tych zaliczono Włochy, Łotwę oraz Litwę i w tych dwóch ostatnich przypadkach wzrosty inflacyjne przekroczyły 20%.

Wkrótce w Irlandii swoje wyniki dotyczące wzrostów inflacji opublikuje Central Statistics Office, a dotyczyć one będą wybranych towarów i usług. CSO zapowiada swoją publikację na 17 stycznia tego roku.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 World Economic Forum

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: