Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Dzisiaj zaczyna się w Irlandii wczesna jesień

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

To wynika z celtyckiej kultury, a przesilenie letnie, przypada zwykle na 21 czerwca, czyli dzisiaj.

W tym roku dokładny moment przejścia między Bealtaine (wczesnym latem) a Lughnasadh (wczesną jesienią) to akurat środa, a dokładnie godzina 15:58 czasu irlandzkiego. Z tym wiąże się też irlandzkie nazewnictwo, bo „Grianstad” – przesilenie, dosłownie tłumaczy się, jako zatrzymanie słońca i jest to jeden z dwóch szczytowych momentów wzajemnego oddziaływania światła i ciemności. 

Najbliższa sobota będzie natomiast dniem, w którym nad Irlandią słońce będzie na nieboskłonie najwyżej, więc też dzień maksymalnego nasłonecznienia, o ile nie przeszkodą w tym chmury.

Przez najbliższe kilka dni okres po wschodzie do zachodu słońca będzie dokładnie taki sam, a dopiero 25 czerwca dnia zacznie ubywać.

Święto Bealtaine oznacza w Irlandii początek lata, ale też obfitość jedzenia światła i ciepła, natomiast Lughnasadh to oficjalne irlandzkie święto i gaelicki festiwal oznaczający początek sezonu zbiorów, czyli wczesną jesień. Nawiasem mówiąc, święto Lughnasadh przypada dokładnie na 1 sierpnia, jednak przesilenie letnie określa się mianem przejścia pomiędzy latem a jesienią, co z kolei wynika z celtyckich wierzeń. Lughnasadh to także celtyckie święto poświęcone niegdyś bogini Tailtiu, jednak aktualnie święto Lughnasadh obchodzone w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia nazywane świętem miłości.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Pablo Heimplatz on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version