Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Dziesięć wymagań, aby uniknąć jeszcze gorszej katastrofy w Strefie Gazy

Reklama
Reklama

Leen, 2-year-old, is getting her middle-upper-arm-circumference (MUAC) measured, her MUAC reads less than 10, indicating sever acute malnutrition and drastic weight loss and muscle atrophy. Before the war, she was actively receiving appropriate medications and physical therapy, which helped her weight reach 11 kilograms and showed signs of health improvement. However, after her family was displaced from Khan Yunis for 130 days, Leen health sharply declined. Without access to necessary medications or adequate food, she gradually lost weight, eventually weighing just 7 kilograms Recognizing the severity of her situation, UNICEF intervened, and Leen was transferred to Al Awda Hospital for treatment specialized care; her condition is anticipated to improve within two weeks.

Reklama
Reklama

Ludność cywilna w Strefie Gazy jest w skrajnym niebezpieczeństwie, a świat biernie patrzy. W ciągu niespełna pięciu miesięcy, które nastąpiły po brutalnych atakach 7 października i późniejszej eskalacji, dziesiątki tysięcy Palestyńczyków, głównie kobiet i dzieci, zostało zabitych i rannych – napisali dyrektorzy Stałego Komitetu Międzyagencyjnego (IASC) we wspólnym oświadczeniu.

„Ponad trzy czwarte ludności Strefy Gazy zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, wielu wielokrotnie, borykają się z poważnymi niedoborami żywności, wody, usług sanitarnych i opieki zdrowotnej – podstawowych potrzeb niezbędnych do przetrwania.

System opieki zdrowotnej ulega systematycznej degradacji, co ma katastrofalne skutki. 19 lutego tylko 12 z 36 szpitali przyjmujących pacjentów nadal funkcjonowało i to tylko w ograniczonym zakresie. Od 7 października doszło do ponad 370 ataków na placówki służby zdrowia w Strefie Gazy. 

Szerzą się choroby. Zbliża się klęska głodu. Źródła wody są na wyczerpaniu. Podstawowa infrastruktura została zdziesiątkowana. Produkcja żywności została zatrzymana. Szpitale zamieniły się w pola bitew. Milion dzieci codziennie zmaga się z traumą. 

Rafah, wskazane ostatnio jako miejsce docelowe dla ponad miliona wysiedlonych, głodnych i straumatyzowanych ludzi stłoczonych na niewielkim skrawku ziemi, stało się kolejnym polem bitwy w tym brutalnym konflikcie. Dalsza eskalacja przemocy na tym gęsto zaludnionym obszarze spowodowałaby masowe ofiary. Mogłaby również zadać śmiertelny cios pomocy humanitarnej, która już teraz ledwie sobie radzi. 

W Strefie Gazy nie ma bezpiecznego miejsca.

Pracownicy organizacji humanitarnych, sami przesiedleni i narażeni na ostrzał, śmierć, ograniczenia możliwości przemieszczania się i załamanie porządku cywilnego, kontynuują wysiłki, aby dostarczać pomoc potrzebującym. Ale w obliczu tak wielu przeszkód – w tym ograniczeń bezpieczeństwa i przemieszczania się – mogą zrobić niewiele. 

Żadna pomoc humanitarna nie zrekompensuje wielomiesięcznej deprywacji, której doświadczyły rodziny w Strefie Gazy. Próbujemy uratować misję humanitarną, abyśmy w obliczu spadających temperatur mogli zapewnić przynajmniej podstawowe potrzeby: lekarstwa, wodę pitną, żywność i schronienie .

W tym celu potrzebujemy:

  1. Natychmiastowego zawieszenia broni.
  2. Ochrony ludności cywilnej i infrastruktury, na której polegają.
  3. Natychmiastowego uwolnienia zakładników.
  4. Niezawodnych punktów wjazdowych, które pozwolą nam wwozić pomoc przez wszystkie możliwe przejścia, także do północnej Gazy.
  5. Zapewnienia bezpieczeństwa i niezakłóconego przejazdu w celu dystrybucji pomocy na dużą skalę w całej Strefie Gazy, bez odmów, opóźnień i utrudnień w dostępie.
  6. Funkcjonującego systemu powiadamiania o pomocy, który pozwoli całemu personelowi humanitarnemu i dostawcom na przemieszczanie się w Strefie Gazy i bezpieczne dostarczanie pomocy.
  7. Przejezdnych dróg i oczyszczenia dzielnic z ładunków wybuchowych.
  8. Stabilnej sieci komunikacyjnej umożliwiającej pracownikom humanitarnym bezpieczne przemieszczanie się.
  9. Przekazanie UNRWA, która w pełni popiera niniejsze oświadczenie i stanowi trzon operacji humanitarnych w Strefie Gazy, zasobów potrzebnych do zapewnienia pomocy ratującej życie.
  10. Zaprzestania kampanii mających na celu zdyskredytowanie ONZ i organizacji pozarządowych, które robią wszystko, co w ich mocy, aby ratować ludzkie życie.

Organizacje humanitarne pozostają zaangażowane, pomimo ryzyka. Nie mogą jednak być pozostawione same sobie. 

Wzywamy Izrael do wypełnienia swojego prawnego obowiązku, wynikającego z międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka, do dostarczania żywności i środków medycznych oraz ułatwiania operacji pomocowych, a także wzywamy światowych przywódców, by zapobiegli jeszcze gorszej katastrofie.”

Sygnatariusze:

UNICEF Polska

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version