Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Dzieci uciekające teraz przed wojną w Ukrainie są bardziej bezbronne i potrzebują większego wsparcia, informuje UNICEF w przeddzień Światowego Dnia Uchodźcy

Reklama
Reklama

On 25 March 2022, 7-year-old Nastja hugs her favorite toy, a big teddy rabbit at Medyka border (Poland) after fleeing conflict from Ukraine. She arrived here with her family from Poltava - two hours away from Kharkiv. Nastja and her family were awaiting a bus to transport them to Krakow. The war in Ukraine continues to uproot thousands of people from their homes, forcing them to seek refuge in neighbouring countries. The escalating conflict in Ukraine poses an immediate and growing threat to the lives and well-being of the country’s 7.5 million children. The fighting is moving closer to the civilian population. Hundreds of homes have been damaged or destroyed. Damage to civilian infrastructure has left hundreds of thousands of people without safe water, electricity or water. For now, the priority is safety and meeting urgent needs. But armed conflicts on this scale can only result in child deaths. Like all conflicts, this will quickly descend into a children’s crisis. Hundreds of thousands of people have already fled their homes – with many crossing into neighboring countries, underlining the regional nature of this growing crisis. Families on the move in and outside of Ukraine need urgent support. Despite the growing operational and security challenges in Ukraine, UNICEF remains committed to staying on the ground. UNICEF has 140 staff working across five offices on both sides of the contact line, including Kramatorsk, Mariupol, Luhansk and Donetsk and now Lviv. UNICEF is working around the clock preparing to scale-up operations when the easing of access and security limitations permit humanitarian operations to be rolled out in the hardest-hit areas. In addition, the humanitarian community is quickly mobilizing emergency financing to facilitate an effective, wide-scale humanitarian response in Ukraine and neighboring countries. UNICEF calls for an immediate cease-fire and reminds all parties of their international obligations to protect children from

Reklama
Reklama

Potrzeby dzieci, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów są nadal pilne, zwłaszcza tych nowo przybyłych do Polski i najmłodszych przesiedlonych w wyniku ataku na tamę w Nowej Kachowce.

Dzieci i ich rodziny, które uciekły przed wojną w Ukrainie nadal potrzebują naszego wsparcia, zwłaszcza te przybywające do Polski po raz pierwszy, informuje UNICEF w przeddzień Światowego Dnia Uchodźcy przypadającego 20 czerwca.

Wiele nowo przybyłych dzieci i rodzin, w tym rodzin przesiedlonych w wyniku niedawnej eksplozji tamy w Nowej Kachowce 6 czerwca, ma bardziej złożone potrzeby. Nie mieli oni dotychczas środków na opuszczenie swojego domu lub uciekają z obszarów, na których toczą się aktywne działania wojenne, co oznacza, że są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo.

„Wiele dzieci i ich opiekunów przyjeżdża teraz z Ukrainy do Polski po raz pierwszy. Oznacza to, że przez prawie półtora roku żyli w ciągłym strachu” – powiedział Rashed Mustafa Sarwar, Krajowy Koordynator Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce. „Osoby nowo przybyłe są często w gorszym stanie fizycznym lub psychicznym, a wielu z nich wyczerpało swoje zasoby finansowe”.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy prawie 200 000 uchodźców z Ukrainy otrzymało wsparcie w prowadzonych przez UNICEF Centrach Wsparcia Blue Dot znajdujących się w ruchliwych punktach tranzytowych w Polsce. Spośród nich 50 procent przyjechało do Polski po raz pierwszy.

UNICEF zapewnia natychmiastowe wsparcie za pośrednictwem Centrów Wsparcia Blue Dot utworzonych wspólnie z UNHCR i partnerami. Zlokalizowane w kluczowych miejscach takich jak przejścia graniczne, dworce kolejowe i autobusowe oraz centra zakwaterowania, są bezpiecznymi przestrzeniami, w których ukraiński i polski personel udziela aktualnych i dokładnych informacji na temat możliwości zakwaterowania, przemieszczania się i dostępnych usług.

Jak dotąd w punktach Blue Dot prowadzonych przez UNICEF udzielono 530 000 usług dzieciom i rodzinom uciekającym przed wojną w Ukrainie. Usługi te obejmują wsparcie psychospołeczne, zapewnienie dzieciom przyjaznej przestrzeni, udzielanie informacji o systemie ochrony zdrowia, opieki, edukacji, mieszkalnictwie i transporcie w Polsce.

„Nasz personel w punktach Blue Dot coraz częściej widzi uchodźców przybywających do Polski, którzy nie wiedzą, gdzie się udać ani co zrobić” – powiedział Rashed Mustafa Sarwar. „W ostatnich dniach do naszego punktu Blue Dot w Medyce przyjechała Oksana* z ośmiomiesięcznym synkiem Oleksandrem*. Przez dwa dni oczekiwali na ratunek z zalanego domu w pobliżu uszkodzonej tamy w Nowej Kachowce, a potem odbyli żmudną podróż przez całą Ukrainę”.

„Końca wojny nie widać, dlatego musimy nadal wspierać tych najbardziej bezbronnych uchodźców” – dodał Rashed Mustafa Sarwar. „Udało nam się pomóc uchodźcom dzięki naszym silnym partnerstwom oraz współpracy z rządem, samorządami i społeczeństwem obywatelskim, ale potrzebne jest jeszcze większe wsparcie i fundusze, aby kontynuować to ważne dzieło”.

Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce powstało w marcu 2022 roku w rekordowym czasie, aby wspierać rodziny uciekające z terenów objętych wojną w Ukrainie. Współpracujemy z władzami krajowymi i samorządami, a także z lokalnymi organizacjami, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo, naukę i zdrowie. Od bezpiecznych przestrzeni Blue Dot na przejściach granicznych po punkty Spilno w społecznościach lokalnych; od zapewnienia dzieciom możliwości chodzenia do szkoły po ułatwienie rodzinom korzystania z opieki zdrowotnej i wsparcia zdrowia psychicznego – pomagamy wszystkim szukającym schronienia. Opowiadamy się za prawami każdego dziecka w Polsce – szczególnie za tymi, które najbardziej potrzebują naszego wsparcia.

Od eskalacji konfliktu 24 lutego 2022 r. odnotowano ponad 12 milionów przekroczeń granicy z Ukrainy do Polski. Spośród 4 milionów uchodźców, którzy zarejestrowali się w celu uzyskania tymczasowej ochrony w całej Europie, ponad 1,6 miliona przebywa w Polsce – ale rzeczywista liczba uchodźców może być jeszcze wyższa. Około 90% uchodźców w Polsce to kobiety i dzieci.

*Imiona zmienione dla ochrony tożsamości

Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce – Specjalista ds. Komunikacji (Media) dr Monika Kacprzak

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version