W najbliższym czasie będziemy mogli zobaczyć dwa ciekawe zjawiska astronomiczne i tu zaskoczę płaskoziemców, nie mogą zachodzić na ich dysku, a o ile ziemia jest kulą, są typowymi dla układów gwiezdnych.
W każdym razie już jutro będziemy mieli pierwszą wiosenną pełnię, a naszego naturalnego satelitę określa się wówczas mianem Księżyca Robaczego. Nazwa wywodzi się z wierzeń Indian, którzy zamieszkiwali niegdyś licznie Amerykę, by po jej tzw. odkryciu, biały człowiek zaczął cywilizować czerwonoskórych. W Europie mówi się również na tę pełnię, która nastąpi o godzinie 8:01 czasu polskiego Skrzypiącą Pełnią. Księżyc Robaczy zyskał swoją nazwę od owadów, które właśnie podczas wiosennej pełni licznie pojawiały się po zakończeniu okresu larwalnego.
W poniedziałek dojdzie też do zaćmienia księżyca, a pełne wystąpi w pasie przecinającym obie Ameryki. Częściowe zaćmienie księżyca widoczne będzie natomiast właściwie wszędzie, a w naszym rejonie o godzinie 7:12 czasu polskiego, czyli 6:12 w Irlandii, jeżeli chmury nie zasłonią nieba.
Za dwa tygodnie, będziemy mieli natomiast pełne zaćmienie słońca, niestety niewidoczne w Europie, bo będzie tylko w Meksyku, USA i Kanadzie. Zaćmienie naszej gwiazdy rozpocznie się o 16:41:02 w środkowej części Oceanu Spokojnego, by w okolicach godziny 18:07 dotrzeć do Meksyku. Będzie to też jedno z dłuższych zaćmień słońca, gdyż potrwa przez 4:22 minuty, a typowe trwają zazwyczaj nieco ponad 2 minuty.
Zaćmione w pełni słońce przejdzie nad stanami Teksas, Oklahoma, Arkansas, Missouri, Illinois, Indiana, Ohio, Nowy Jork i w USA trwać będzie ogółem od 18:36 do 19:32. W Kanadzie zaćmienie zacznie się o godzinie 19:27 w Montrealu, a w Nowym Brunszwiku o 19:27. Pas zaćmienia skończy się na Nowej Funlandii o godzinie 19:44.
W drugiej połowie roku, a konkretnie jesienią, dojdzie do kolejnego zaćmienia słońca, a najlepiej widoczne będzie w Ameryce Południowej, gdzie będzie miało miejsce zaćmienie obrączkowe.
W naszej części świata na zaćmienie słonecznej gwiazdy przyjdzie nam poczekać do 29 marca 2025 roku, a następne pojawią się 12 sierpnia 2026 r., 2 sierpnia 2027 r., 26 stycznia 2028 r. i 1 czerwca 2030 roku.
Bogdan Feręc
Źr. Farmer’s Almanac
Photo by Dennys Hess on Unsplash