Dublin potrzebuje około tysiąca policjantów
Rosnąca wciąż aglomeracja dublińska cierpi z wielu powodów, w tym rosnących zagrożeń dotyczących bezpieczeństwa, a Zespół ds. Centrum Dublina stwierdził, że w najbliższych latach stołeczna Garda powinna wzbogacić się o przynajmniej 1000 funkcjonariuszy.
Zatrudnienie takiej ilości policjantów powinno być rozłożone na trzy lata, dodaje Zespół, ale wystosowano też do władz kraju apel, aby przeznaczono większą ilość środków na zwiększenie monitoringu na ulicach oraz w środkach transportu publicznego. Większa ilość kamer monitorujących powinna zostać zainstalowana w miejscach, które od lat uznawane są za niebezpieczne pod względem zachowań antyspołecznych, a miasto powinno również zwiększyć współpracę z prywatnymi firmami ochrony, które mogą pilnować bezpieczeństwa w miejskich tramwajach i autobusach.
Organizacja reprezentująca policjantów, czyli Garda Representative Association (GRA), już we wrześniu alarmowała, że w kraju ilość funkcjonariuszy spadła do poziomu „kryzysowego”, co uznano za fakt wymagający natychmiastowych działań władz.
W reakcji na ten apel premier Simon Harris stwierdził, że przedstawi szeroki plan „transformacji naszej stolicy, skupiając się na naszej głównej arterii komunikacyjnej O’Connell Street”, a mówiąc o pracach grupy zadaniowej, jaka powołana została w tym celu, dodał:
– Wspólnie opracowali nową wizję dla Dublina, która ma na celu odmłodzenie naszej stolicy i uczynienie jej bezpieczniejszym i atrakcyjniejszym miejscem do pracy, życia i zwiedzania. Zaleca również rozszerzenie prywatnej ochrony w transporcie publicznym. Potrzebują nowych uprawnień. W pełni się zgadzam. Ludzie muszą zobaczyć Gardaí i ochronę, aby czuć się bezpiecznie. Inne zalecenia obejmują modernizację monitoringu CCTV, tak, aby kamery znajdowały się w miejscach zidentyfikowanych jako problematyczne, w tym na drogach i w miejscach publicznych. Dzięki temu mieszkańcy miasta będą czuć się bezpiecznie.
Premier Harris powiedział również, że rządowa grupa zadaniowa zaleca też, aby państwo wykupywało pustostany, w tym opuszczone od dawna kamienice i prowadziło ich rewitalizację.
Niezależnie od tego, Rada Miasta Dublina opublikuje dzisiaj raport swojej grupy zadaniowej, w którym znaleźć mają się rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo w stolicy, a przede wszystkim w jej centrum. Do tego Rada powinna, co znalazło się w zaleceniach, skupić się również na oczyszczeniu miasta, więc rozwiązać problem jego permanentnego zaśmiecania. Zalecenia z raportu, miałyby wejść w życie do końca tego roku, co sugeruje się w dokumencie, a Rada Miasta Dublina będzie je omawiać na najbliższych posiedzeniach. Powinien powstać też harmonogram ich wdrażania, czego życzą sobie twórcy dokumentu.
Bogdan Feręc
Źr. Independent