Od jakiegoś czasu można zauważyć, z czym w kraju walczy Met Éireann, że część tytułów prasowych robi sobie z typowych wydarzeń pogodowych pożywkę dla tzw. klikalności, a wcale nie jest to dobre dla społeczeństwa.
Jak mówią specjaliści od zagadnień pogodowych, nadmierne szafowanie nazwami, przedstawienie prognoz w dramatycznym kontekście, może mieć późniejsze konsekwencje, więc społeczeństwo zbyt przyzwyczai się do niektórych określeń i może źle reagować na ostrzeżenia, które będą mówić o prawdziwym zagrożeniu życia.
Tym samym mieliśmy w ostatnich czasie w tabloidach, więc brukowcach prawdziwy wysyp tekstów o zmorze zimy, czyli niektóre z nich doszły nawet do temperatury 12 stopni na minusie i nadciągającej do Irlandii epoki lodowcowej.
Met Éireann przestrzega przed takim przedstawianiem sytuacji, bo najczęściej nie ma ona nic wspólnego z rzeczywistością, czyli brukowce bredzą, mówiąc, że świat się kończy z powodu zimy. Podobnie jest w odwrotnym kierunku, więc latem, gdy temperatury rosną powyżej 25 stopni Celsjusza, a wtedy mają używanie klimatyczne świry oraz tabloidy, które im wtórują.
Ogólnie rzecz ujmując, nie jest niczym nadzwyczajnym zimowa temperatura w Irlandii na poziomie zera stopni, nie jest też ewenementem -5oC, a nawet spadek temperatury do -10oC. To typowe zjawiska dla tej szerokości geograficznej, więc mogą się zdarzać przy odpowiednich warunkach atmosferycznych.
Irlandia ma jednak klimat łagodny, co spowodowane jest Golfsztromem, a to on pchając w stronę wyspy ciepłe wody Atlantyku, podnosi ogólną wartość temperatur. Są też zjawiska, jak ma to miejsce obecnie, że powietrzne prądy strumieniowe okalające ziemię pogłębiają swoje meandrowanie, więc i nad Irlandię przynoszą arktyczne powietrze.
Latem ich układ zwyczajowo się zmienia, więc są płytsze, a to pozwala, aby ciepłe afrykańskie powietrze docierało nad Zieloną Wyspę.
W prostych słowach prasa brukowa nadinterpretuje prognozy pogody, więc wywołuje poniekąd paniczne zachowania mieszkańców Irlandii, czego powinno się unikać.
Bogdan Feręc
Źr. Met Eireann
Photo by Artem Sapegin on Unsplash