Dove, Lubella, Wedel – kto zmniejsza gramatury?
Ceny te same lub wyższe, ale produkty coraz mniejsze – od lat producenci zmniejszają gramatury swoich towarów. W ostatnim czasie zjawisko się nasila, ponieważ rosną koszty produkcji a polski konsument jest wyczulony na cenę jak nigdy wcześniej.
Na cenę patrzy obecnie każdy konsument. Na gramaturę już mniej klientów. W ostatnim czasie za sprawą szalejącej inflacji coraz więcej mówi się o downsizingu. W handlu termin ten określa celowe zmniejszanie wagi sprzedawanego produktu albo zmniejszenie wagi produktów mieszczących się w opakowaniu.
Downsizing w praktyce. 5 przykładów jak zmniejsza się gramatura produktów
Prowadząc projekt Koszyk Cenowy od lat sprawdzamy ceny tych samych produktów na sklepowych półkach najpopularniejszych sieci. Z roku na rok obserwujemy też stopniowy spadek gramatury badanych przez nas produktów. Cena nie spada.
Mniejsza gramatura dżemu Łowicz
Już kilka lat temu zaobserwowaliśmy np. zmniejszenie gramatury dżemu Łowicz przy tej samej cenie na sklepowej półce. Produkt kiedyś był sprzedawany w opakowaniu 300 g, teraz jest 280 g.
fot. dlahandlu.pl
Mniejsza gramatura mydła Dove
Ostatnio zmniejszyła się gramatura mydła Dove sprzedawanego w kostce. Jeszcze do niedawno było to 100 g, teraz na sklepowej półce znajdujemy produkt z gramaturą o 10 g mniejszą.
fot. dlahandlu.pl
Mniej torebek herbaty Lipton
Również jakiś czas temu na rynku pojawiły się zmniejszone opakowania herbaty Lipton Yellow Label. Produkty był sprzedawany w opakowaniach zawierających 100 torebek, teraz jest ich 92 a czasami także 88.
fot. dlahandlu.pl
Mniejsze opakowanie czekolady E.Wedel
Zmniejszyła się również gramatura czekolady E.Wedel. Do niedawna na opakowaniu widniał napis 100 g, teraz w sklepach widujemy produkt 80 g.
fot. dlahandlu.pl
Mniejsze opakowanie makaronu Lubella
Zmniejsza się również gramatura makaronu. Lubella sprzedawała spaghetti w opakowaniu 500 g, teraz jest to 400 g.
fot. dlahandlu.pl
Inflacja najwyższa od ’97 r.
Przypomnijmy 30 września poznaliśmy wstępny odczyt inflacji za wrzesień 2022 r. Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w sierpniu wyniosła 17,2 proc. rok do roku, a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosła o 1,6 proc. Jest najwyższa od lutego 1997 r.
Źródło: dlahandlu.pl
Image by Igor Ovsyannykov from Pixabay