DOMY POLSKIE – POLACY POLAKOM

Domy Polskie, Centra Polskości i Życia Polonijnego – RELACJA

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” inicjuje projekt DOMY POLSKIE – POLACY POLAKOM, którego celem jest integracja Domów Polskich, centrów polskości wokół idei wzajemnego pomagania, wymiany doświadczeń i wypracowania skutecznych narzędzi na rzecz realizacji założonych celów. W naszym przekonaniu najważniejszym zadaniem na dzisiaj jest stworzenie przestrzeni do dyskusji o Domach Polskich jako sieci ośrodków skupiających osoby polskiego pochodzenia, osoby identyfikujące się z Polską dla których polskość jest nadrzędną wartością, a prowadzone działania odpowiadają na zmieniające się potrzeby Polaków i Polonii.

W obliczu wojny w Ukrainie to m.in. Domy Polskie były centrami pomocy Polakom w Ukrainie i centrami organizowania pomocy na rzecz Polaków z Ukrainy. To doświadczenie zintegrowało wiele osób i środowisk wokół idei pomagania, to wielka wartość ale zarazem nowa funkcja tych ośrodków, a na pewno nowa w skali w jakiej przyszło im działać w ostatnich latach.

W ramach realizowanego projektu zaproponowaliśmy wzmocnienie sieci współpracy i temu służy bezpośrednie spotkanie prezesów, dyrektorów, wolontariuszy działających w Domach Polskich w różnych krajach. Następnie odbędzie się cykl szkoleń on-line, które wyposażą uczestników w wiedzę na temat działania i rozwijania wolontariatu przy Domach Polskich jako skutecznego i potrzebnego narzędzia w ramach realizacji m.in. projektów pomocowych. Efektem działań będzie wzmocnienie Domów Polskich jako ośrodków sprawnie działających i reagujących na pojawiające się potrzeby.

DOMY POLSKIE

– CENTRA POLSKOŚCI I ŻYCIA POLONIJNEGO

19-22.09.2024 Comblain-La-Tour BELGIA

Kluczowym elementem projektu jest spotkanie pt. DOMY POLSKIE – CENTRA POLSKOŚCI I ŻYCIA POLONIJNEGO w Comblain-La-Tour w Belgii, podczas którego uczestnicy będą mieli okazję poznać ten konkretny Ośrodek i jego działalność, ale też bogatą działalność innych Domów Polskich, reprezentujących różne organizacje i różne kraje. Będzie to czas i miejsce na wymianę doświadczeń i wypracowanie narzędzi współpracy, adekwatnych do profilu ośrodka i bieżących potrzeb. Zależy nam na tym, aby środowiska skupione wokół Domów Polskich, tworzyły sieć i w jej ramach mogły rozwijać swoje działalności w najlepszy dla siebie sposób i przy wsparciu grupy osób i ich doświadczeń pracy w obszarach o podobnym charakterze.

BRUKSELA

PARLAMENT EUROPEJSKI – DOM POLSKI WSCHODNIEJ

Pierwszy dzień spotkania uczestnicy wydarzenia rozpoczęli od wizyty w stolicy Belgii – Brukseli. Dzięki uprzejmości posła Bartłomieja Sienkiewicza, zwiedzili Parlament Europejski, po którym oprowadziła ich asystentka Posła pani Sabina Grzanka. Wizyta w siedzibie tego największego na świecie ponadnarodowego parlamentu była doskonałą okazją do poznania specyfiki pracy parlamentarzystów oraz zobaczenia miejsc, które możemy oglądać w relacjach z posiedzeń Europarlamentu.

Kolejnym punktem programu był spacer po ulicach Brukseli, która oprócz siedzib wielu unijnych instytucji, zachwyca zabytkowymi kamienicami, Pałacem Królewskim czy Katedrą św. Michała. Następnie uczestnicy udali się do Domu Polski Wschodniej. Dom Polski Wschodniej to instytucja, której celem jest pogłębianie współpracy i koordynacji pracy pięciu regionów Polski Wschodniej w Brukseli.

COMBLAN-LA-TOUR

PREZENTACJA DOMÓW POLSKICH, ODZNACZENIA

Po intensywnym dniu w Brukseli, uczestnicy spotkania wrócili do Comblan-La-Tour gdzie rozpoczęli prezentację Domów Polskich. Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Tomasz Różniak, zwrócił uwagę, jak ważne dla założyciela Stowarzyszenia profesora Andrzeja Stelmachowskiego było to ażeby budować miejsca spotkań Polaków

– „gdy przypomnimy sobie pierwszą dekadę, czy nawet dwie po 90. roku, to jaki był wkładany ogromny wysiłek na rzecz budowy tego typu instytucji. (…) Dzisiaj musimy się zastanowić w jaki sposób te instytucje można wykorzystać i w jaki sposób powinny być finansowane”.

Przewodniczący podkreślił wielkie zaangażowanie wszystkich działaczy Domów Polskich na rzecz rozwoju placówek

– „jest wielkim waszym sukcesem, że te miejsca powstają, to jest osobiste poświecenie, że te miejsca udaje się wam rozwijać. (…) W tej pracy, o której mówimy nigdy nie możemy zapominać, wewnątrz naszych organizacji, o osobach, które są pełne poświęcenia. Musimy o nich pamiętać i wykorzystywać każdą okazje do tego aby oddać im szacunek.”

Rada Krajowa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” podjęła decyzję o nadaniu złotego oznaczenia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” pani Małgorzacie Miedwiediewa Dyrektor Domu Polskiego w Barze w latach 2016-2024. Pani Dyrektor „trwale wpisała się w historie Baru, historie Podola i bez wątpienia historie Ukrainy. Dom Polski w Barze jest sercem polskości na Podolu, wspaniałym, prężnie działającym ośrodkiem polskiej kultury, edukacji i jest bez wątpienia dumą.” – podsumowała Anita Staszkiewicz, Zastępca Dyrektora, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

RELACJA – ZDJĘCIA: AGATA PAWŁOWSKA © Polonijna Agencja Informacyjna

Partnerem wydarzenia jest Polska Macierz Szkolna w Belgii

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w konkursie Polonia i Polacy za Granicą 2024 Wydarzenia Polonijne za Granicą

Nazwa zadania: Domy Polskie – Polacy Polakom

Całkowita wartość projektu – 126 600 zł

Wartość dotacji – 120 000 zł

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Izrael popełnił ko
Jest pierwsze skazan