Domy modułowe tak, ale o odpowiednim standardzie

Rząd pracuje nad zmianą przepisów, która pozwoli na ustawianie domów modułowych na terenie własnej posesji, jednak wówczas taka jednostka mieszkalna, nie będzie musiała przylegać do istniejącego budynku.

Oznacza to, że dom modułowy, będzie mógł stać się wolnostojącym, ale żeby mógł pomóc w rozwiązywaniu problemu mieszkaniowego, powinien spełniać kryteria planistyczne i wymogi techniczne. Należy też przygotować odpowiednie przepisy, które chronić będą osoby zamieszkujące tego typu jednostki mieszkalne, a przede wszystkim osoby starsze, aby nie były narażone na nadużycia i zaniedbania ze strony np. rodziny. Chodzi tu o osoby, które przekazały swój dom do zamieszkania przez dzieci, a same zdecydowały o przeniesieniu się do domu modułowego, więc uwolniły dom z kilkoma sypialniami.

Domy modułowe ustawiane na własnych podwórkach, co powinno być jasno zaznaczone w przepisach, powinny wówczas spełniać standardy jakości i bezpieczeństwa, a i muszą być w nich przeprowadzane kontrole, co pozwoli na określenie, czy są bezpieczne dla mieszkańców.

W takich jednostkach mogłyby zamieszkać np. osoby starsze, a w ich przypadku, więc zapotrzebowanie na domy socjalne dla seniorów wynosi w kraju 123 000 mieszkań. Co jest istotne, wielkość zapotrzebowania na tego typu domy dla osób starszych cały czas rośnie, a w okresie pomiędzy dwoma ostatnimi spisami podniosło się o 86%.

W kraju powinno się uwzględnić też potrzebę budowy mniejszych mieszkań, więc tych z jedną lub dwoma sypialniami, bo w tym zakresie rynek ma największe problemy, a i coraz więcej osób szuka właśnie takich lokali i dzieje się to niezależnie od wieku.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Fot. CC BY-SA 0 Abastav

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
ONZ domaga się wyco
Niemcy będą miały