Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Do 2030 r. 20% energii elektrycznej na lotnisku w Dublinie będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych

Reklama
Reklama

*** NO REPRODUCTION FEE *** DUBLIN : 7/4/2025 : Dublin Airport has committed to a significant expansion of its onsite solar farm, resulting in more than 20% of the airport’s annual electricity needs coming from renewable solar energy by 2030. daa made the announcement today at the official opening of Phase 1 of Dublin Airport’s solar farm by Minister for Transport Darragh O’Brien TD. Pictured at the announcement was daa CEO Kenny Jacobs with Minister Darragh O’Brien TD. Picture Conor McCabe Photography. MEDIA CONTACT : graeme.mcqueen@daa.ie

Reklama
Reklama

Port lotniczy w Dublinie zobowiązał się do znacznej rozbudowy własnej farmy fotowoltaicznej. Dzięki temu do 2030 roku ponad 20% rocznego zapotrzebowania lotniska na energię elektryczną będzie pokrywane ze źródeł odnawialnych, takich jak energia słoneczna.

DAA ogłosiło to podczas pierwszej fazy budowy farmy słonecznej na lotnisku w Dublinie, a w uroczystości uczestniczył minister transportu Darragh O’Brien. W fazie 1 zainstalowano ponad 15 000 paneli słonecznych przez Greenvolt Next, jednego z wiodących irlandzkich dostawców rozwiązań w zakresie energii odnawialnej, na terenie o powierzchni 28 akrów położonym w pobliżu południowego pasa startowego i widocznym z drogi R102. Panele fotowoltaiczne (PV) są czystym i odnawialnym źródłem energii, przetwarzającym światło słoneczne bezpośrednio na energię elektryczną za pomocą ogniw PV i nieemitującym gazów cieplarnianych ani zanieczyszczeń.

 Oczekuje się, że farma słoneczna o mocy 9 MWp, która jest już w użyciu, będzie generować od 7 GWh do 9 GWh rocznie w zależności od warunków pogodowych, co stanowi 10% – 13% rocznego zużycia prądu przez Dublin Airport. Jest to wystarczające, aby pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną całego lotniska, a nadmiar energii elektrycznej przyczyni się do zmniejszenia zapotrzebowania energetycznego terminali lotniska i kampusu. 

Opublikowano też zobowiązanie do wykonania Fazy 2, co spowoduje, że kampus lotniska jeszcze bardziej zmniejszy swój wpływ na krajową sieć energetyczną jako część szerszego programu projektów energii odnawialnej. Z zastrzeżeniem pozwolenia na planowanie, Faza 2 przewiduje etapowe wdrożenie dodatkowych 6000 paneli słonecznych do końca 2027 r. Jest to wystarczające, aby w pełni zasilić systemy bagażowe w Terminalach 1 i 2 i oznacza, że ​​dalsze 4%–6% rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną lotniska w Dublinie będzie pochodzić z energii odnawialnej wytwarzanej na miejscu.

Studium wykonalności mające na celu określenie najlepszej lokalizacji na terenie kampusu lotniska dla Fazy 2 zostanie ukończone będzie do końca kwietnia. Port lotniczy Dublin opracowuje również długoterminową mapę drogową dla energii słonecznej, która ma obejmować kolejne fazy farmy słonecznej i umożliwić Portowi Lotniczemu Dublin osiągnięcie celu na rok 2030, jakim jest 20% energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. Dublin Airport

Fot. Dublin Airport

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version