Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Dlaczego czynsze rosną i wzrastać będą?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wg ekspertów rynku nieruchomości trzeba zacząć zauważać pewne związki, jakie wytworzyły się na wyspie, więc powiązanie kilku czynników, które powodują wzrost opłat czynszowych.

Przede wszystkim ogólna sytuacja w mieszkalnictwie jest zła, więc na rynek dostarcza się niewielką ilość nowych domów oraz mieszkań, co wpływa na cały rynek w kraju. Kolejną kwestią jest brak mieszkań na wynajem, a przy rosnącej populacji daje to efekt wzrostu czynszów.

Również na tym nie kończą się zależności we wzrostach czynszów, co chodzi o rynek najmu, ale w przypadku domów kupowanych właśnie pod taką inwestycję.

Tu właśnie zaczyna się cała sprawa, gdyż rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych, wpłynęło na tę część rynku najmu, który nazywa się komercyjnym. Inwestorzy założyli, że nie dosyć, iż najemca spłaci ich kredyt w banku, to jeszcze coś na tym zarobią, więc zaczęli podnosić czynsze, gdy zauważalnie podniesiono odsetki od kredytów hipotecznych.

Nie wydaje się też, aby czynsze w najbliższych miesiącach miały się obniżyć, nawet w przypadku obniżenia stóp procentowych kredytów, gdyż inwestorzy mieszkaniowi będą odrabiać straty lub napawać się wzrostem ich dochodów.

Można więc teraz uznać, że jednym z czynników wpływających na wzrost czynszów, były decyzje Europejskiego Banku Centralnego o podwyżkach stóp procentowych kredytów hipotecznych. To z kolei w połączeniu z irlandzkimi problemami z niewystarczającą ilością domów i mieszkań na rynku, dało bardzo złą sytuację najemców.

Nie można się też spodziewać, jak dodają specjaliści rynku mieszkaniowego, że sytuacja zacznie się normalizować w najbliższych miesiącach, gdyż w planach rządu wciąż nie widać uruchomienia szerokiego frontu inwestycji mieszkaniowych, które miałyby wpływ na rynek mieszkaniowy.

W tym roku rząd zamierza wybudować, o ile w ogóle się to uda, zaledwie 33 000 nowych izb mieszkalnych, więc o ok. 20 000 mniej, niż wynoszą roczne potrzeby Irlandii.

Tym samym jest bardziej niż prawdopodobne, że czynsze w kraju nadal będą wzrastać, a sytuacja całego irlandzkiego rynku mieszkaniowego wyłącznie pogarszać.

Bogdan Feręc

Źr. News Talk

Photo by Jason Murphy on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version