Diagnoza ADHD i spektrum autyzmu dziecka

Gdy dziecko otrzyma diagnozę ADHD lub zaburzeń ze spektrum autyzmu bardzo ważne jest, aby na tym etapie proces postdiagnostyczny był dalej kontynuowany.

Jakie działania podjąć, gdzie szukać rady i pomocy?

– Rodzic, który dowiaduje się, że jego dziecko ma ADHD lub jest w spektrum autyzmu może być zagubiony, może być pełen lęku, może nie wiedzieć, gdzie zwrócić się o pomoc – mówi w rozmowie z MarketNews24 Anna Droś, psycholog w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego w Centrum CBT. – Taki rodzic może też nie wiedzieć na czym polega to rozpoznanie, dlatego bardzo ważne jest objęcie go wsparciem psychologicznym, żeby mogli dowiedzieć się więcej, zrozumieć i zaakceptować diagnozę, co powinno przełożyć się na wspieranie dziecka w radzeniu sobie z różnymi wezwaniami.

Oprócz emocjonalnego wsparcia psychologicznego ważne jest wsparcie informacyjne. Informacje, gdzie można zgłosić się są niezbędne tak samo, jak uzyskana diagnoza.

Ważne jest, aby rodzice wiedzieli np. dokąd udać się, żeby dziecko otrzymało dodatkową dokumentację, która może pomóc w uzyskaniu dodatkowego wsparcia w szkole. Takim dokumentem jest orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, dzięki czemu dziecko może mieć dodatkowe wsparcie zgodnie z zaleceniami zawartymi w tym dokumencie. Rodzic może ubiegać się w przypadku autyzmu o orzeczenie o niepełnosprawności, które uprawnia też do korzystania z różnych bezpłatnych form terapeutycznych. Natomiast w przypadku diagnozy ADHD w szkole dziecko może też mieć dodatkowe dostosowania, które opisane są w opinii wydawanej również przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

Dla rodziców niezbędny może okazać się też udział w różnych warsztatach, które mają na celu wyposażyć rodziców w umiejętności wychowawcze. Dzięki temu dziecko może otrzymać właściwe wsparcie i uczyć się stosować strategie, które poprawią jego funkcjonowanie.

– Szczególnie ważne jest to w przypadku dzieci z ADHD bądź spektrum autyzmu, ponieważ nowe sposoby komunikowania się, funkcjonowania i radzenia sobie z emocjami, wyzwaniami i kontaktami personalnymi są bardzo istotne do wypracowania – komentuje Anna Droś z Centrum CBT.

Źr. marketnews24.pl

Image by Chen from Pixabay

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ponad połowa osób
Dane satelitarne wsp