By piersi mogły cieszyć się nie tylko koronkami, ale też zdrowiem, warto przestrzegać dekalogu zdrowych piersi. Zasady są proste i dotyczą nie tylko kobiet, ale też mężczyzn – zaznacza dr n. med. Anna Skrzypczyk-Ostaszewicz, onkolożka z Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM).
1. Ogranicz lub w ogóle wyeliminuj alkohol
Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu. Im więcej spożyjemy go w życiu, tym większe ryzyko zachorowania na raka.
2. Prawidłowa masa ciała
Dietę warto skonsultować z lekarzem rodzinnym. Zapytajmy go, co ewentualnie powinniśmy zmienić w naszych przyzwyczajeniach żywieniowych. Dostarczajmy odpowiedniej ilości kalorii, nie przesadzajmy z porcjami.
3. Aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi. Starajmy się ruszać, mniej siedźmy. 150 minut w tygodniu poświęćmy na umiarkowane ćwiczenia aerobowe, czyli przyspieszające pracę serca, a co najmniej raz w tygodniu odbywajmy trening siłowy.
4. Karmienie piersią
Karmienie piersią może przeciwdziałać nowotworowi piersi, a im dłużej kobieta karmi, tym dłuższy okres ochronny.
5. Hormony
„Skojarzona terapia hormonalna, która wykorzystuje estrogen i progestagen, może zwiększać ryzyko raka piersi. Antykoncepcja hormonalna w minimalnym stopniu zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Trzeba rozważyć czy jest przestrzeń, by ją bezpiecznie stosować” – podkreśla lekarka.
6. Rzuć palenie
Niektóre badania sugerują, że palenie tytoniu zwiększa ryzyko raka piersi. Jeśli palisz – rzuć. Poszukaj pomocy u specjalisty, jeśli nie wiesz, jak zerwać z nałogiem.
7. Zdrowa dieta
Jako zdrowa zalecana jest dieta śródziemnomorska, która opiera się na produktach i tłuszczach roślinnych oraz rybach. Jest ona szczególnie polecana kobietom po menopauzie.
„Zbilansowana dieta pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi, a ta z kolei zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi” – wskazuje dr Skrzypczyk-Ostaszewicz.
8. Badania profilaktyczne
Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w tym, jak wyglądają lub jakie są w dotyku twoje piersi (np. wyczujesz guzek lub zauważysz zmiany skórne), natychmiast zgłoś się do lekarza. Zapytaj, w jakim wieku powinnaś rozpocząć wykonywanie regularnych mammografii, USG i innych badań przesiewowych na podstawie historii choroby.
9. Badania genetyczne
„Jeśli członkowie rodziny chorowali na nowotwory, to wystarczający powód, by poddać się testom genetycznym. Spotykam się z takimi opiniami: lepiej nie wiedzieć. Ale moim zdaniem lepiej taką wiedzę mieć. Ta wiedza i działania profilaktyczne mogą uchronić przed rozwojem wielu nowotworów” – zaznacza dr Skrzypczyk-Ostaszewicz. „Jesteśmy w stanie dowiedzieć się bardzo dużo o potencjale chorobotwórczym z badań” – dodaje.
10. Profilaktyka w przypadku potwierdzonych obciążeń genetycznych
Częstsze badanie piersi, badania przesiewowe w kierunku raka piersi w młodszym wieku. Można stosować profilaktykę farmakologiczną, choć nie jest to bardzo popularne w Polsce, albo zabiegi chirurgiczne zapobiegające rakowi (profilaktyczna mastektomia, profilaktyczne usunięcie jajników).
Co zrobić dla piersi?
„Niech piersi będą w koronkach, pielęgnujmy też ich skórę, ale przestrzegajmy przede wszystkim dekalogu” – podsumowuje lekarka.
Photo by Angiola Harry on Unsplash