Debata nad rozszerzeniem Unii Europejskiej
Dzisiaj eurodeputowani z Komisji Spraw Zagranicznych będą rozmawiać z ministrami, wiceministrami i sekretarzami stanu państw członkowskich UE o przyszłości rozszerzenia Unii Europejskiej.
Przed Radą Europejską, podczas której przywódcy UE będą debatować nad przyszłością rozszerzenia UE, Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu omówi kwestię rozszerzenia z ministrami spraw zagranicznych Austrii, Danii, Estonii, Finlandii, Łotwy, Litwy, Słowenii oraz wiceministrami lub sekretarzami stanu Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Grecji i Węgier.
Posłowie do PE chcą wymieniać poglądy ze swoimi gośćmi i szukać rozwiązań, jak i podejścia do wyzwań stojących przed rozszerzeniem UE w przyszłości.
W rocznym raporcie dotyczącym Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa za 2023 rok europosłowie ostrzegali, że rosyjska wojna przeciwko Ukrainie znacząco zdestabilizowała kraje Bałkanów Zachodnich i Partnerstwa Wschodniego. Według raportu zagraża to bezpieczeństwu UE. Żeby rozwiązać ten problem, w raporcie zaleca się, aby UE zreformowała swoją politykę sąsiedztwa i przyspieszyła proces rozszerzenia.
W lutym Parlament przyjął raport wzywający do reform instytucjonalnych i finansowych w celu zapewnienia zdolności UE do przyjęcia nowych członków. W ramach instrumentu na rzecz Ukrainy zatwierdziła dla niej długoterminowe finansowanie, aby wspomóc jej wysiłki w zakresie odbudowy i modernizacji oraz pomóc jej na drodze do członkostwa w UE.
Posłowie do PE poparli także Instrument na rzecz Reform i Wzrostu dla Bałkanów Zachodnich, aby wzmocnić partnerów UE w regionie poprzez ułatwianie szeroko zakrojonych reform społeczno-gospodarczych, wzmacnianie praworządności i praw podstawowych, a także przyspieszenie dostosowania gospodarczego tych partnerów do standardów UE.
Opr. Bogdan Feręc
Źr. Parlament Europejski
Photo by Christian Lue on Unsplash