Operator lotniska w Dublinie DAA poinformował, że planuje złożyć drugi wniosek planistyczny, który zwiększać ma przepustowość stołecznego lotniska do 50 milionów pasażerów rocznie.
Aktualny limit wynosi 32 miliony, ale w tym roku ma zostać przekroczony, co wcześniej kazało złożyć wniosek o podniesienie limitu pasażerskiego do 40 milionów. Ten był bardzo zachowawczy, aby nie zaogniać atmosfery na styku Port Lotniczy Dublin a Rada Hrabstwa Fingal, jednak ostatnia wstępna decyzja Sądu Najwyższego, wyraźnie pobudziła apetyt na zwiększenie przepustowości na lotnisku.
Dla przypomnienia dodajmy, że Sąd Najwyższy wydał decyzję o wstrzymaniu wprowadzenia do realizacji ograniczonej ilości slotów lotniskowych w Dublinie, co znosi decyzję IAA oraz blokuje kolejne w tej sprawie.
Wstępne orzeczenie sądu z zadowoleniem przyjął dyrektor generalny DAA Kenny Jacobs, ale dodał, że należy zapewnić długotrwały rozwój lotniska, więc ważne jest, aby limit pasażerski odpowiadał modelowanemu wzrostowi.
Kenny Jacobs:
– Na podstawie obecnych prognoz, popyt ze strony linii lotniczych może osiągnąć poziom 40 milionów prawdopodobnie w ciągu najbliższych trzech, czterech lat. Gdy tylko zatwierdzimy wniosek na kwotę 40 milionów, wkrótce złożymy w Fingal kolejny, a dotyczący planu generalnego lotniska w Dublinie, które ma obsłużyć 50 milionów pasażerów. Irlandia musi poprawić swoje umiejętności w zakresie planowania długoterminowego; my w DAA chcemy poprawić swoje umiejętności w zakresie planowania długoterminowego. Nie będziemy więc odkładać tego na później; przejdziemy do Fingal z kolejną aplikacją, która zabezpieczy przyszłość lotniska w Dublinie.
Dyrektor DAA dodał również, że rozwój lotniska to jedna kwestia, bo kolejną jest rozwój całej gospodarki, a ta będzie mogła na tym skorzystać.
Kenny Jacobs:
– Na lotnisku w Dublinie możemy wygodnie obsłużyć 36 milionów pasażerów, a popyt ze strony linii lotniczych jest. Wszystko to oznacza miejsca pracy; wszystko to oznacza dobrą łączność. Jak już mówiliśmy w całej tej sadze, jesteśmy krajem wyspiarskim – potrzebujemy tej łączności; jest ona dobra dla biznesu, jest dobra dla turystyki i jest nam potrzebna.
Na przeszkodzie rozwoju Dublin Airport stają też ekolodzy, którzy twierdzą, że rozbudowa stołecznego lotniska, utrudniać będzie osiąganie celów klimatycznych.
Bogdan Feręc
Źr. NewsTalk
Dublin Airport