Czynsze mogłyby się zmieniać w trakcie trwania umowy

Chyba można powiedzieć, dlaczego premier rozpoczął rozmowę o czynszach, a właściwie o Strefach Presji Czynszowej, a wynika to z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w którym zaleca się reformę systemu czynszowego w Irlandii.
Wg OECD, czynsze w Irlandii mogłyby być lub nawet powinny zmieniać się, pomiędzy najmami, ale to nie wszystko, bo właściciele domów powinni mieć możliwość ich regulowania w trakcie trwania umowy o procent inflacji. Dostosowanie do warunków rynkowych, miałoby odbywać się trakcie zmiany najemcy.
Tu jednak zaznaczono, że pojawią się w takiej sytuacji pewne zagrożenia i taki system musi zostać odpowiednio zabezpieczony, aby nie dochodziło do nadużyć, w tym rozwiązywania umów.
Zalecenie OECD dobrze przyjęte zostało przez część rządu, który przychyla się do zmian obecnego prawa o najmach lokali mieszkalnych, a są oni zdania, że zmiany w systemie maksymalnych czynszów są niezbędne.
Obecnie Agencja Mieszkalnictwa prowadzi przegląd programu RPZ i zakończy go do końca marca, więc wówczas prześle swoje wnioski rządowi. Ten na podstawie wyników przeglądu, ale i zaleceń OECD, podejmie decyzję w kwestii zmian w systemie ustalania czynszów w Irlandii.
OECD jest też zdania, iż w Irlandii powinien zostać wprowadzony maksymalny pułap czynszu, co doprowadziłoby je do stabilizacji.
*
Stabilizacji, ale na jakim poziomie, można zadać OECD pytanie.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Photo by Kristel Hayes on Unsplash