Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Czy to początek końca zachorowań nowotworowych?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak informuje agencja Reuters, jest bardzo prawdopodobne, że uda się opracować nowy sposób walki z rakiem, a może się to stać po rozwinięciu technologii mRNA.

Tę właśnie zastosowano w produkcji szczepionki przeciwko koronawirusowi, a jak mówią założyciele firmy BioNTech, małżeństwo profesorów Ugur Sahin i Ozlema Tureci, ta sama metoda może zostać użyta do stworzenia skutecznych terapii, a nawet szczepionek przeciwko chorobom nowotworowym.

Pfizer/BioNTech przerwał wcześniej badania nad metodami leczenia i zapobiegania rozwijaniu się chorób nowotworowych, skupiając się od końca 2020 roku na stworzeniu preparatu chroniącego przed Covid-19, co wstrzymało badania nad innymi medykamentami.

Obecnie uznano jednak, że skoro istnieją już skuteczne metody leczenia Covid-19 i zmniejszania ryzyka występowania ciężkich postaci tej choroby oraz istnieje szczepionka przeciwko koronawirusowi, można zintensyfikować prace nad środkami farmakologicznymi, które pozwolą stworzyć skuteczny lek lub szczepionkę chroniącą przed nowotworami. Mówi się, że do stworzenia takiej szczepionki albo leku, można wykorzystać tę samą technologię, czyli RNA i jest wielce prawdopodobne, że w ten sposób powstanie szczepionka przeciwnowotworowa.

Tę samą informację przekazuje też stacja BBC, której profesor Tureci powiedziała:

– mRNA działa jak plan i pozwala powiedzieć organizmowi, aby wyprodukował lek lub szczepionkę. Kiedy stosujesz mRNA jako szczepionkę, mRNA jest „planem poszukiwania znacznika wroga” – w tym przypadku antygenów rakowych, które odróżniają komórki rakowe od normalnych komórek.

Jeżeli uda się stworzyć taką szczepionkę, powiedział w wywiadzie dla stacji News Talk profesor Seamus O’Reilly – onkolog i konsultant medyczni ds. onkologii na University College Cork, będzie to przełom i rewolucja w leczeniu pacjentów onkologicznych oraz w zapobieganiu powstawania chorób nowotworowych. Jest to też „bardzo ekscytująca wiadomość”, dodał profesor O’Reilly.

Wg kolejnej opinii profesora O’Reilly, może się to teraz wydawać niemożliwe, ale tak samo niemożliwe wydawały się inne metody leczenia i zapobiegania chorobom kilkadziesiąt lub kilkaset lat temu, a są obecnie używane, jako ogólnodostępne. Onkolog dodaje, iż ma dużo nadziei związanej z opracowaniem szczepionki przeciwko nowotworom, gdyż w jego ocenie, profesorowie Ugur Sahin i Ozlema Tureci, cieszą się doskonałą opinią i są wysoko oceniani w świecie medycyny, co pozwala mieć dużo optymizmu w tej sprawie.

Profesor Seamus O’Reilly zaznacza jednak, że nie pozbędziemy się raka całkowicie z naszego społeczeństwa, bo żadna ze szczepionek, nie działa na całą populację, więc nie działają w ten sposób ani szczepionki przeciwko tzw. zwykłej grypie, jak i nie działa na wszystkich mieszkańców ziemi najnowsza szczepionka przeciwko Covid-19.

Ważne jest jednak, iż pojawiła się całkiem nowa droga zapobiegania nowotworom, a ta, po rozwinięciu technologii, może przynieść doskonałe rezultaty i w znacznym stopniu zmniejszyć zachorowalność na choroby nowotworowe, a nawet dać wyższy wskaźnik wyleczeń.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters/BBC/NewsTalk

Image by PDPics from Pixabay 

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version