Czy ten szpital zostanie kiedyś otwarty?

Kiedyś tak, ale nikt nie jest obecnie w stanie powiedzieć, kiedy się to stanie, bo terminy uruchomienia tej placówki przekładne są od 2020 roku i co ważne, końca prac nie widać.

Wykonawca, kolejny już raz zapewnia, że odda szpital do dalszych prac do lata tego roku, by można było rozpocząć montaż sprzętu medycznego i szkolenia pracowników, ale pewności wciąż nie ma, skoro ten sam wykonawca twierdził tak w 2022 roku, a następnie zarzekał się, że 2024 roku to już będzie się w nim roiło od leczonych tam dzieci.

Narodowy Szpital Dziecięcy to ciekawostka na skalę światową pod wieloma względami, a sam czas budowy to tylko jedna z nich, bo chodzi też o pieniądze. Budżet na budowę przekroczony został wielokrotnie, więc pierwotnie w planach uwzględniono, a było to w 2017 roku 980 000 €. Obecnie mówi się o przekroczeniu granicy 2 miliardów euro, więc koszt budowy, będzie też najwyższym w skali światowej dla budynków o tej wielkości i przeznaczeniu.

W sprawie wypowiedział się wykładowca na DCU, którego specjalizacją są zamówienia publiczne Paul Davis, a jak twierdzi, nie ma w nim przekonania, że pierwsi pacjenci zjawią się w tej placówce szybko.

Dr Paul David mówi:

Powinniśmy mieć plan uruchomienia. Plan uruchomienia miał być planem sześciomiesięcznym. Do tej pory plan uruchomienia opierał się na dacie zakończenia prac w określonym terminie, a określenie „data zakończenia prac w określonym terminie” używane było od około 18 miesięcy. W końcu dostaliśmy taką możliwość – prawdopodobnie w czerwcu lub lipcu tego roku; spodziewamy się jednak, że tak się nie stanie. Innymi słowy, znów to przegapimy, bo przegapiliśmy to całkowicie. 

Dr Davis wyraził też opinię, ich chciałby się w tej kwestii, czyli uruchomienia placówki mylić, jednak samo zakończenie prac budowlanych, wcale nie oznacza uruchomienia oczekiwanego od dawna szpitala.

Dr Paul Davis:

– Teraz mamy trzy oddzielne grupy szpitali, trzy grupy personelu i będziemy musieli przenieść cały personel do jednego nowego budynku. Nie widzę żadnego planu rekrutacji; twierdzą, że mają gotowy plan uruchomienia, ale szacują, że mają do uruchomienia 38 000 sztuk sprzętu. To się nie zaczęło, bo wciąż czekamy na datę zakończenia. Jeśli się zaczęło, to gdzie? Co oni robią? Jakie są sprawozdania na ten temat? Do stycznia tego roku nie mieliśmy nawet dyrektora generalnego. 

Oznacza to, iż nawet przy zachowaniu przez wykonawcę terminu oddania budynku w ręce inwestora, potrzeba będzie przynajmniej 6-7 miesięcy, aby szpital w ogóle zaczął funkcjonować. Tym samym pierwsi mali pacjenci zjawią się w nim w 2026 roku, choć i tu pewności nie ma.

Bogdan Feręc

Źr. NewsTalk

Photo by Ante Samarzija on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: