Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Czy skrócą się kolejki do szpitali?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wg HSE coraz większa ilość konsultantów medycznych podpisuje nowe umowy, nazywane publicznymi, co oznacza, że mogą być zatrudniani również w soboty.

Wg stacji RTÉ, która dotarła do informacji, nowe umowy podpisało już 418 konsultantów, a wynikają one ze znowelizowanych w marcu tego roku przepisów o zatrudnieniu lekarzy. 125 umów dotyczy nowo powołanych konsultantów medycznych, a wszystkich w kraju jest ponad 3800. Wcześniej wiele organizacji reprezentujących lekarzy i konsultantów medycznych miało wątpliwości, czy umowy są odpowiednie, jednak ustawodawca zastosował pewien zabieg prawny, co właściwie nie pozostawia konsultantom wyboru.

Nowy kontrakt dla lekarza konsultanta zawiera klauzulę, iż może on być wykorzystywany do pracy soboty i jest to jedyna obowiązująca forma umowy.

W chwili opublikowania projektu nowej ustawy o konsultantach medycznych sprzeciw w tej sprawie pojawił się m.in. ze strony Irlandzkiego Stowarzyszenia Konsultantów Szpitalnych, jednak pozostawiono lekarzom wolny wybór.

Podstawowe wynagrodzenie po podpisaniu kontraktu w zależności od posiadanego na tym stanowisku doświadczenia wynosić będzie od 209 000 do 252 000 euro rocznie.


Wg twierdzeń HSE, czyli Zarządu Służby Zdrowia, z każdym tygodniem rośnie ilość konsultantów medycznych, którzy chcą podpisać nowe umowy o pracę, co powinno w niedługim czasie stać się podstawą do skrócenia kolejek do szpitali.

Niektóre z nich, już przygotowują plany, w których przewiduje się, iż konsultacje lekarzy specjalistów, odbywać się będą również w soboty. Konsultanci zyskali też prawo do wykonywania zawodu poza szpitalem, ale nie może to kolidować z godzinami pracy w placówce macierzystej i mogą to robić wyłącznie w swoim czasie wolnym.

HSE dodaje, że każdego roku rekrutuje od 400 do 500 nowych konsultantów, którzy są uzupełnieniem kadry i zastępują odchodzących. Obecnie Zarząd Służby Zdrowia prowadzi kampanię rekrutacyjną poza Irlandią, a chce pozyskać zarówno lekarzy podstawowej i ogólnej opieki lekarskiej, jak i specjalistów, czyli konsultantów. Największe środki marketingowe przeznaczone zostały na kampanie reklamujące pracę dla lekarzy w Irlandii w Wielkiej Brytanii oraz Australii, gdzie nawiasem mówiąc, pracuje największa ilość medyków z Zielonej Wyspy.

Wszystkim tym osobom proponuje się nowe kontrakty, jakie zatwierdzone zostały przez rząd.

Irlandzka Organizacja Medyczna (IMO) z dużą rezerwą przyjmuje informację o podpisywaniu przez konsultantów umów na nowych zasadach, a jak dodaje, nie rozwiąże to braków kadrowych. Przewodniczący Komitetu Konsultacyjnego IMO profesor Matthew Sadlier powiedział, że w kraju nadal jest ponad 900 wakatów dla konsultantów, a biorąc pod uwagę obecną populację, w służbie brakuje 2000 konsultantów.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Luis Melendez on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version