W kraju ponownie rozgorzała dyskusja, czy szkoły są odpowiednim miejscem do nauki religii, a zdania są jak zwykle w tej kwestii podzielone i część rodziców wskazuje, że nie ma z tym problemu, a druga część chciałaby przeniesienia katechez do innych miejsc.
Większość szkół, o ile nie są tzw. wielowyznaniowymi, przygotowuje swoich uczniów do Pierwszej Komunii Świętej, a nawet do Bierzmowania, ale zaczęto teraz przedstawiać przykład Francji, gdzie religia całkowicie wycofana została z tamtejszych szkół, więc kwestie nauczania o wierze pozostawia się kościołom, meczetom i synagogom.
Co więcej, część środowisk, jak np. Education Equality chce, aby religia nie była nauczana w szkołach, a przedstawiana jako swego rodzaju światopogląd lub filozofia życiowa, nie natomiast wskazówka i fakt.
W tej sprawie wypowiedział się przedstawiciel Education Equality David Graham, który powiedział:
– Dzieci zdecydowanie powinny uczyć się o różnych religiach i nie powinno być w klasie miejsca na religijne poglądy na świat. Myślę, że bardzo trudno jest naprawdę zrozumieć, co dzieje się na świecie, bez zrozumienia poglądów ideologicznych ludzi.
David Graham dodaje, że nauczanie religii w szkołach jest w jego ocenie „głęboko problematyczne”, natomiast niektórzy rodzice twierdzą, że chcą zapewnić nauczanie religii swoim pociechom, jednak powinno się to odbywać poza szkołą.
David Graham mówi dalej:
– Jeśli przeniesiemy edukację religijną poza podstawowe godziny lekcyjne i będziemy oferować ją na zasadzie dobrowolności, to dzieci będą mogły się na nią zdecydować.
W nieco inny sposób sprawę przedstawia David Quinn z Iona Institute, a wskazał, że to rodzice powinni decydować, czego dzieci mają uczyć się w szkołach.
David Quinn:
– Jeśli chcą, żeby w szkole odbywała się edukacja religijna, to właśnie to powinni otrzymać. To jest to, czego jednoznacznie nadal pragnie zdecydowana większość rodziców. Oni nie chcą, aby nauczano ich szczególnie silnej formy katolicyzmu. Jednak jasne jest, że nadal chcą, aby w okresie poprzedzającym Pierwszą Komunię Świętą odbywała się formacja wiary.
– Gdyby podchodzili do tego ideologicznie, chcieliby usunąć to ze szkół, ale oni po prostu tego nie robią; cieszą się, że jest to w szkołach.
Bogdan Feręc
Źr. Newstalk
Photo by William Pavei on Unsplash