Czy jest afera odsetkowa u sprzedawców samochodów?

Pojawiło się wiele przypuszczeń, że mamy do czynienia z aferą odsetkową, która dotyczy sektora sprzedaż samochodów, co sprawdzi Bank Centralny Irlandii, który został poproszony o przeprowadzenie kontroli w tym zakresie.

Sprzedawcy samochodów w Irlandii mieli być namawiani, aby stosować zawyżone stopy procentowe podczas sprzedaży samochodów, co z kolei miało dawać im wyższe prowizje. Aferę pierwotnie odkryto w Wielkiej Brytanii, gdzie ustalono, że zawyżanie stóp procentowych od kredytów i pożyczek na zakup samochodu miało miejsce, a i pojawiły się domniemania, iż dokładnie tak samo dzieje lub działo się w Irlandii.

Dlatego organ nadzoru bankowego, jakim jest Bank Centralny Irlandii, został poproszony, aby przeprowadzić w tej sprawie kontrolę.

BCI będzie teraz sprawdzać, czy pożyczkodawcy działali w porozumieniu ze sprzedawcami samochodów, a o ile wykazane zostanie, iż miało to miejsce, banki i instytucje pożyczkowe narażą się po pierwsze na kary, jakie w takim przypadku nałoży na nie Bank Centralny, a po drugie będą mierzyć się z wnioskami o wypłatę klientom odszkodowań. Nie można też wykluczyć spraw sądowych w zakresie nadużyć finansowych, ale na to trzeba będzie poczekać, gdyż proces kontrolny dopiero się rozpoczął.

Domniemany mechanizm jest dosyć prosty, bo sprzedawcy samochodów, którzy przeprowadzali transakcje finansowe, otrzymywać mieli wyższą prowizję za ustalenie wyższej stopy procentowej (DCA), którą banki i inni pożyczkodawcy pozostawiali im do ustalenia. To natomiast dawało możliwość dowolnego sterowania stopami oprocentowania kredytów na samochody, więc było odchodzeniem od ustaleń i zasad, jakie określił w tym zakresie Bank Centralny Irlandii.

BCI dodaje, że swój audyt prowadzić będzie z mocą wsteczną, więc skontroluje również transakcje z lat ubiegłych. Eksperci ds. rynku kredytowego są natomiast zdania, że w kraju może to dotyczyć nawet pół miliona transakcji kupna samochodów, więc to w takiej ilości irlandzcy klienci mogą potencjalnie domagać się wypłat odszkodowań.

Cała sprawa rozpoczęła się już w czerwcu, gdy Bank Centralny zaczął rozsyłać pisma do pożyczkodawców, a poinformował, że wydał zakaz wprowadzania na rynek uznaniowych prowizji dla sprzedawców. Te natomiast, stosowane były w transakcjach finansowania spłat ratalnych oraz przy umowach zakupów na cele osobiste. Co istotne, umowa finansowa DCA ze sprzedawcami, daje im możliwość dowolnego stosowania wysokości odsetek od umowy kredytowej, więc jej wysokość ma też wpływ na wypłacaną sprzedawcy premię.

Do pełnego dochodzenia w tej sprawie wezwał Bank Centralny Irlandii poseł Sinn Féin Pearse Doherty, który nazwał proceder „nieuczciwymi praktykami handlowymi”. Wg posła, to dobre posunięcie ze strony BCI i już wcześniej uznał, iż trzeba w kraju przeprowadzić pełne dochodzenie w tej sprawie i ustalić, czy w kraju dochodziło do „nieuczciwych praktyk i nadużyć”. Pearse Doherty dodaje, iż w kraju istnieje prawdopodobieństwo, że dochodziło do takich zachowań, więc ważne jest, aby „w związku z obowiązkiem Banku Centralnego niezwłoczne zbadać tę sprawę, w tym zaproponować ofiarom możliwości dochodzenia roszczeń, jeśli okaże się, że takie straty miały miejsce”.

Bank Centralny Irlandii w lipcu tego roku twierdził, że wdrożył procedurę kontroli, gdyż nie miał pewności, czy zasady DCA są zgodne z obowiązującymi wymogami Kodeksu Ochrony Konsumentów. Bank Centralny dodał jednak, że nie wpłynęły wówczas do niego żadne skargi, więc prowadzić będzie podstawowy proces kontrolny.

BCI dodaje, że o ile konsumenci mają podejrzenia, iż wobec nich zastosowano praktyki kłócące się z zasadami ochrony konsumentów, powinni skontaktować się na początku ze swoim pożyczkodawcą. Jeżeli wątpliwości nie zostaną rozwiane, należy ten fakt zgłosić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który sprawą się zajmie. Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Usług Finansowych i Emerytur.

Firmy udzielające pożyczek i kredytów samochodowych, ale też dealerzy samochodów, nie chcą komentować tej sprawy, a mówią, że Bank Centralny Irlandii nie przeprowadził jeszcze audytu, więc wypowiadać będą się dopiero po jego zakończeniu.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Ivan Kazlouskij on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nie warto używać A
Skąd oni wezmą te