Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Czy Irlandia powinna mieć reaktory atomowe?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jeżeli wsłuchać się w słowa przedstawiciela Republiki Irlandii w Parlamencie Europejskim, to tak, a będą one wsparciem dla energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych.

Irlandia musi naprawdę uświadomić sobie wartość energii jądrowej w wypełnianiu naszych zobowiązań w zakresie zmian klimatycznych – powiedział poseł do Parlamentu Europejskiego Billy Kelleher, a dodał:

– Punktem wyjścia musi być uchylenie zakazu energii jądrowej z 1999 roku.


Eurodeputowany Fianna Fáil Billy Kelleher powiedział, że Irlandia musi podejść do sprawy realnie i odrzucić hipokryzję w kwestii wykorzystania energii jądrowej w celu spełnienia naszych wymogów związanych ze zmianami klimatycznymi.

Kelleher wypowiedział się po przyjęciu przez Parlament Europejski sprawozdania w sprawie zwiększonego wykorzystania małych reaktorów modułowych (SMR) w zaspokajaniu potrzeb UE w zakresie energii elektrycznej i wyzwań klimatycznych.

Billy Kelleher:

– Uważam, że energia jądrowa jest niezbędna, jeśli chodzi o osiągnięcie naszych celów, czyli uwolnienie się od paliw kopalnych do 2050 r. i ograniczenie wzrostu temperatury na planecie do mniej niż 1,5 stopnia Celsjusza.

– Chociaż większość prac zostanie wykonana przez odnawialne źródła energii, takie jak energia wiatrowa, energia jądrowa jest częścią rozwiązania.

– Musimy opierać nasze decyzje na faktach. Obecnie 50% całej bezemisyjnej energii elektrycznej w UE wytwarzana jest z energii jądrowej. 13 państw członkowskich już z niej korzysta, ale inne, takie jak Dania, obecnie ponownie rozważają swój sprzeciw wobec niej.

– Bądźmy szczerzy: bez energii elektrycznej wytwarzanej w elektrowniach jądrowych w ciągu ostatnich 50 lat planeta znalazłaby się w znacznie gorszej sytuacji pod względem zmiany klimatu. Wyobraź sobie, ile więcej węgla, ropy i gazu musiałoby zostać spalone, aby utrzymać włączone światła lub zapewnić funkcjonowanie naszego przemysłu.

– Irlandia musi realnie podejść do kwestii wykorzystania energii jądrowej. Współczesne SMR w niczym nie przypominają elektrowni w Sellafield w Wielkiej Brytanii. Nasze debaty zostały zatrute debatami ideologicznymi z lat 70. – minęło już ponad 50 lat – czas na racjonalną rozmowę opartą na nauce.

– W pierwszej kolejności rząd irlandzki powinien uchylić sekcję 18 ustawy o regulacji energii elektrycznej z 1999 r. Nierozsądnie jest wierzyć, że energia jądrowa nie będzie potrzebna Irlandii, a hipokryzją jest kontynuowanie importu energii elektrycznej wytwarzanej w tej elektrowni z Wielkiej Brytanii oraz budowanie połączeń wzajemnych z Francją, aby ją również stamtąd importować.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. MEP Billy Kelleher

Fot. Public domain U.S. Government Accountability Office

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version