Czy biura zamienią się w mieszkania?
To całkiem prawdopodobne, ponieważ w całym kraju rośnie ilość pustostanów komercyjnych, a niektóre już wiele lat stoją puste, więc sugeruje się powrót do pomysłu, który zaproponowany został już w poprzedniej kadencji rządu, aby zmieniać ich pierwotne przeznaczenie.
Co warto przypomnieć, taka idea narodziła się znacznie wcześniej, gdyż już w czasie rządów premiera Endy Kenny’ego z Fine Gael, jednak wiele osób uznało ją wówczas za niedorzeczną i część biurowców, od tego czasu popada w ruinę, wciąż strasząc pustką. To jednak może się zmienić, a wynika z nowego raportu GeoDirectory, który wykazał, że coraz większa ilość biur, a nawet biurowców oraz innych nieruchomości komercyjnych stoi pustych.
Wyniki raportu skomentował dyrektor naczelny GeoDirectory Dara Keogh, który powiedział:
– Wskaźnik wakatów komercyjnych w Irlandii osiągnął nowy najwyższy poziom wynoszący 14,3%. Można to przypisać wielu czynnikom, takim jak rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej, zmieniające się nawyki konsumentów i praca hybrydowa. Należy teraz rozważyć, w jaki sposób można zmienić przeznaczenie i ponownie wykorzystać niektóre z tych pustych nieruchomości, aby uniknąć długotrwałych pustostanów.
Tylko w trzech ostatnich miesiącach ubiegłego roku krajowy współczynnik pustostanów komercyjnych w Irlandii, podniósł się o 0,3%, co wskazuje, że był jednym z najwyższych wzrostów od chwili rozpoczęcia zbierania takich danych, a miało to miejsce dziesięć lat temu. Ogółem w III kwartale 2023 roku w kraju dostępnych było 30 046 lokali komercyjnych, a roczny wskaźnik pustostanów podniósł się w 20 powiatach.
Najwięcej pustych lokali komercyjnych pojawiło się na zachodzie Irlandii, zaznaczono w dokumencie.
Najwyższy wskaźnik pustostanów komercyjnych w podziale na hrabstwa odnotowano w Sligo, gdzie było ich 20,5%, a następnymi były Galway oraz Donegal, gdzie było odpowiednio 18,5 i 18,2 procent pustostanów. Hrabstwami o najniższej stopie procentowej pustostanów w stosunku do zagospodarowanych lokali komercyjnych było w Cork, gdzie pustych stało 12,2% lokali, a następnie w Wexford 10,5% i Meath 10,1%.
Dla Dublina i 79 innych miast raport o pustostanach komercyjnych przygotowała agencja strategii i doradztwa EY, która stwierdza, że w stolicy ilość pustych lokali komercyjnych wyniosła na koniec ubiegłego roku 13,2% i jest to wzrost o 0,3%. Najwięcej pustych lokali było w Dublinie 2 i Dublinie 15.
Najwyższy miejski wskaźnik pustostanów ujawniono w Edgeworthstown w hrabstwie Longford, a wynosił na koniec zeszłego roku 30,2%.
Następne w kolejności było Shannon w hrabstwie Clare 29,8%, Ballybofey w hrabstwie Donegal 29,4%, Boyle w hrabstwie Roscommon 27,6% i Sligo w hrabstwie o tej samej nazwie 26,2%. Najniższym wskaźnikiem pustostanów komercyjnych w miastach mogą cieszyć się Carrigaline w hrabstwie Cork o Greystones w hrabstwie Wicklow, które mają odpowiednio 7,2 i 5,6 proc. pustych lokali komercyjnych.
W podziale prowadzoną działalność największą ilość pustostanów komercyjnych stanowiły lokale wcześnie wykorzystywane na usługi, a następnie hotele i bazy turystyczne.
Bogdan Feręc
Źr. Business Plus
Fot. Google Maps – North Point przy Tuam Road, który od lat jest pusty.