Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Banki oszukują mieszkańców Irlandii?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jeżeli wsłuchać się w słowa ministra szkolnictwa wyższego Simona Harrisa, to w kraju panuje takie przekonanie, a napięta sytuacja na styku rząd – banki, może wskazywać, że coś jest na rzeczy.

Obecnie politycy próbują rozwiązać sytuację, której się obawiają, a chodzi o prowadzoną w ostatnich kilkunastu miesiącach politykę banków, podnoszenia stóp procentowych, co może wywołać „kryzys zaległości w spłatach kredytów hipotecznych”. Ministrowie rządu Leo Varadkara wykazują też bardzo wysoki poziom niezadowolenia, gdyż banki w Irlandii potencjalnie wykorzystują swoją dominującą pozycję i przenoszą jakoby podwyżki oprocentowania kredytów hipotecznych na klientów posiadających konta oszczędnościowe.

Właśnie takie opinie legły u podstaw słów, jakie wypowiedział minister Harris, a stwierdził:

– Szczerze mówiąc, mieszkańcy tego kraju czują, że są oszukiwani, jeśli chodzi o niektóre instytucje finansowe. Całkowicie obraźliwe dla irlandzkich banków jest ociąganie się, jeśli chodzi o przekazywanie korzyści tym, którzy mają pieniądze na depozytach.

Minister Harris dodał, że takie zachowanie jest niepokojące, a rząd jest też świadomy, że rosnące stopy oprocentowania kredytów hipotecznych, mogą postawić wiele osób i rodzin w tragicznej sytuacji, co może wytworzyć „naprawdę bolesną sytuację dla posiadaczy kredytów hipotecznych w całym kraju”.

Simon Harris uważa, że ta sytuacja jest nie do zaakceptowania, a duopol wytworzony przez Bank of Ireland i AIB, nie będzie przez rząd wyłącznie obserwowany i gabinet wkrótce podjąć ma działania.

Zanim dojdzie do spotkania rządu z bankowcami, minister finansów Michael McGrath dał jasny i mocny sygnał, że powinni, jak i inne instytucje finansowe, które udzielają kredytów hipotecznych, mieć na względzie dobro klientów.

Michael McGrath:

– W kwestii trudnej sytuacji związanej z kredytami hipotecznymi oczekuję, że banki i instytucje niebędące bankami będą współpracować z pożyczkobiorcami i wprowadzać dogodne rozwiązania. Zdaję sobie sprawę, że znajdujemy się w wyjątkowych czasach, biorąc pod uwagę przyspieszone podwyżki stóp procentowych w ciągu ostatniego roku, i w nadchodzących tygodniach będę dalej angażować się w te kwestie z bankami, podmiotami niebędącymi bankami i Bankiem Centralnym, aby zapewnić, że posiadacze kredytów hipotecznych, wspierani są w tej części cyklu stopy procentowej.

Co istotne, rząd może przychylić się do żądań partii opozycyjnych, a te chcą, aby wprowadzić ulgę podatkową dla kredytobiorców hipotecznych. W ugrupowaniach koalicyjnych coraz większa ilość posłów opowiada się, żeby rząd rozważył taką możliwość i wzywa gabinet, żeby przedyskutował tę możliwość.  

Bogdan Feręc

Źr: Business Plus

Obraz Tumisu z Pixabay

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version