Premier Leo Varadkar poinformował, że buduje się już europejski sojusz, który chciałby doprowadzić do uznania pełnoprawności Państwa Palestyńskiego.
Jak dodał urzędujący jeszcze taoiseach, cztery państwa, czyli Hiszpania, Malta, Słowenia i Irlandia, wyraziły aprobatę dla takiego rozwiązania i promować będą tę ideę na posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli. Co ważne, wszystkie cztery kraje rozpoczęły już rozmowy z innymi państwami Unii Europejskiej, aby przekonać je do wyrażenia swojej zgody na ten krok, co podniosłoby rangę wniosku.
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez powiedział w swoim oświadczeniu, iż ma nadzieję, że stanie się to podczas jego kadencji na stanowisku szefa hiszpańskiego rządu, więc w najbliższych trzech latach, jakie mu jeszcze pozostały w rządzie.
Premier Sanchez dodał, że porozumienie osiągnięte zostało podczas spotkania, którego inicjatorem był Leo Varadkar, a uczestniczyli w nim również premierzy Malty i Słowenii.
We wspólnym oświadczeniu politycy z Hiszpanii, Malty, Słowenii i Irlandii powiedzieli:
– Jesteśmy zgodni co do tego, że jedynym sposobem na osiągnięcie trwałego pokoju i stabilności w regionie jest wdrożenie rozwiązania w postaci dwóch państw, w którym państwa izraelskie i palestyńskie będą żyły obok siebie, w pokoju i bezpieczeństwie.
W Unii Europejskiej może jednak być problem z uzyskaniem zgody na takie rozwiązanie, chociaż wszystko zależeć będzie od ilości krajów popierających wniosek, ale pamiętać należy o listopadowym posiedzeniu, gdzie zapadła komplikująca sytuację decyzja. Wówczas Unia Europejska i kraje arabskie uznały, że dobrym rozwiązaniem może być utworzenie dwóch uznawanych przez świat państw, jednak do tej pory tworzyło to wyłącznie konflikty.
Obecnie w UE dodaje się, że odpowiedzią na trwającą obecnie wojnę w strefie Gazy, może być utworzenie Państwa Palestyńskiego, choć nie ma jeszcze w tej sprawie jasnej deklaracji.
Od 1988 roku 139 ze 193 państw członkowskich ONZ, uznało Państwo Palestyńskie, jako samodzielną jednostkę państwową, ale nie zmienia faktu, że ważni członkowie ONZ-u, państwowości Palestyny nie uznali, a chodzi tu m.in. o Izrael i USA.
Bogdan Feręc
Źr. Breaking News
Photo by Ömer Yıldız on Unsplash